Men’s Sabre Individual (Sydney)

U23 men's sabre

Fencers

Number of Fencers = 20
Name First Name State/
Country
BECKEY William QLD
BOYD-HOARE James NSW
BURROUGH Adam NZL
CAMPBELL William SA
DAVIS Tim VIC
DOUGLAS Alexandre NSW
HARDGE Kai NSW
HELY Christian NSW
HOARAU Esteban WA
HUANG Garry NSW
JOHNSON Russell NZL
KAN Brian NSW
KERSHAW KOSTIC Leo NSW
KO Daniel NZL
MIN Jun Gee NSW
NAGORCKA Lachlan NSW
SADLER Jeremy ACT
SIU James NSW
SNELL Jack NSW
THOMAS Angus SA

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NSW    SNELL, Jack   V 3 V V V 0.800 9 23
 NSW    KAN, Brian   4 3 V 2 0 0.200 -8 14
 NSW    SIU, James   V V V V V 1.000 10 25
 NSW    HELY, Christian   0 2 4 0 V 0.200 -11 11
 QLD    BECKEY, William   3 V 4 V 2 0.400 2 19
 NZL    JOHNSON, Russell   0.000 0 0
 WA    HOARAU, Esteban   2 V 1 2 V 0.400 -2 15

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    MIN, Jun Gee   V 3 4 V 4 0.400 1 21
 NSW    KERSHAW KOSTIC, Leo   1 0 1 0 1 0.000 -22 3
 NSW    DOUGLAS, Alexandre   V V V V V 1.000 15 25
 NSW    HUANG, Garry   V V 4 0 V 0.600 1 19
 SA    THOMAS, Angus   0.000 0 0
 NZL    KO, Daniel   4 V 1 V 0 0.400 0 15
 ACT    SADLER, Jeremy   V V 2 3 V 0.600 5 20

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 NSW    NAGORCKA, Lachlan   2 1 2 3 1 0.000 -16 9
 NSW    BOYD-HOARE, James   V V V V V 1.000 7 25
 NSW    HARDGE, Kai   V 4 1 V 1 0.400 -4 16
 SA    CAMPBELL, William   V 4 V V 0 0.600 2 19
 NZL    BURROUGH, Adam   V 4 4 4 2 0.200 -4 19
 VIC    DAVIS, Tim   V 4 V V V 0.800 15 24

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 DOUGLAS, Alexandre NSW
2 SIU, James NSW
3 BOYD-HOARE, James NSW
4 DAVIS, Tim VIC
5 SNELL, Jack NSW
6 SADLER, Jeremy ACT
7 CAMPBELL, William SA
8 HUANG, Garry NSW
9 BECKEY, William QLD
10 MIN, Jun Gee NSW
11 KO, Daniel NZL
12 HOARAU, Esteban WA
13 HARDGE, Kai NSW
14 BURROUGH, Adam NZL
15 KAN, Brian NSW
16 HELY, Christian NSW
17 NAGORCKA, Lachlan NSW
18 KERSHAW KOSTIC, Leo NSW
19 JOHNSON, Russell NZL
19 THOMAS, Angus SA

 

Tableau

  Tableau of 32 Tableau of 16 Tableau of 8
  NSW   DOUGLAS, Alexandre    
      DOUGLAS, Alexandre  
      — BYE —    
        DOUGLAS, Alexandre
  NSW   NAGORCKA, Lachlan     15 / 10
      HELY, Christian  
  NSW   HELY, Christian   15 / 6  
       
  QLD   BECKEY, William    
      BECKEY, William  
      — BYE —    
        HUANG, Garry
      — BYE —     15 / 0
      HUANG, Garry  
  NSW   HUANG, Garry    
       
  NSW   SNELL, Jack    
      SNELL, Jack  
      — BYE —    
        SNELL, Jack
      — BYE —     15 / 5
      HOARAU, Esteban  
  WA   HOARAU, Esteban    
       
  NSW   HARDGE, Kai    
      HARDGE, Kai  
      — BYE —    
        HARDGE, Kai
      — BYE —     15 / 11
      DAVIS, Tim  
  VIC   DAVIS, Tim    
       
  NSW   BOYD-HOARE, James    
      BOYD-HOARE, James  
      — BYE —    
        BOYD-HOARE, James
      — BYE —     15 / 3
      BURROUGH, Adam  
  NZL   BURROUGH, Adam    
       
  NZL   KO, Daniel    
      KO, Daniel  
      — BYE —    
        SADLER, Jeremy
      — BYE —     15 / 10
      SADLER, Jeremy  
  ACT   SADLER, Jeremy    
       
  SA   CAMPBELL, William    
      CAMPBELL, William  
      — BYE —    
        CAMPBELL, William
      — BYE —     15 / 11
      MIN, Jun Gee  
  NSW   MIN, Jun Gee    
       
  NSW   KAN, Brian    
      KAN, Brian  
  NSW   KERSHAW KOSTIC, Leo   15 / 6  
        SIU, James
      — BYE —     15 / 4
      SIU, James  
  NSW   SIU, James    
       

Tableau of 8 Semi-finals Final  
  DOUGLAS, Alexandre      
  15 / 10      
    DOUGLAS, Alexandre    
    15 / 13    
  HUANG, Garry      
  15 / 0      
      DOUGLAS, Alexandre  
      15 / 14  
  SNELL, Jack      
  15 / 5      
    SNELL, Jack    
    15 / 10    
  HARDGE, Kai      
  15 / 11      
      DOUGLAS, Alexandre
        15 / 8
  BOYD-HOARE, James      
  15 / 3      
    BOYD-HOARE, James    
    15 / 11    
  SADLER, Jeremy      
  15 / 10      
      CAMPBELL, William  
      15 / 11  
  CAMPBELL, William      
  15 / 11      
    CAMPBELL, William    
    15 / 14    
  SIU, James      
  15 / 4      

Final Results

Rank Name State/
Country
1 DOUGLAS, Alexandre NSW
2 CAMPBELL, William SA
3 SNELL, Jack NSW
3 BOYD-HOARE, James NSW
5 SIU, James NSW
6 SADLER, Jeremy ACT
7 HUANG, Garry NSW
8 HARDGE, Kai NSW
9 DAVIS, Tim VIC
10 BECKEY, William QLD
11 MIN, Jun Gee NSW
12 KO, Daniel NZL
13 HOARAU, Esteban WA
14 BURROUGH, Adam NZL
15 KAN, Brian NSW
16 HELY, Christian NSW
17 NAGORCKA, Lachlan NSW
18 KERSHAW KOSTIC, Leo NSW

 

Referees

Referee Pools Tableau
T32 T16 T8 Semi-
Final
Final
BLACKMAN, Samuel 1 1 2 1
CREESE, Peter 2 1 1
NGUYEN, Thomas 2 1
WEBBER, Lucas 1 1 2 1
WHEELER, Davide 1 2 1 2