Women’s Epee Individual (Sydney)

Women’s Epee Individual (Sydney)

Fencers

Number of Fencers = 15
Name First Name State/
Country
FOWLER Chloe VIC
HALES Jakinta QLD
MURFIN Lauren NZL
ONEIL Nawal NSW
RICE Imogen QLD
SHARKEY Meah VIC
STEPHENS Sienna NSW
SUN Qixuan NSW
SUN Ye Tong VIC
SUN Yu Han VIC
THEIL Charlotte QLD
THOMAS Clover VIC
TIXERONT Lucie QLD
YEE Alyssa NSW
YU Clarise WA

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 VIC    FOWLER, Chloe   V V V V 1.000 10 20
 VIC    SUN, Ye Tong   3 3 V V1 0.500 0 12
 QLD    TIXERONT, Lucie   4 V 3 V 0.500 0 17
 WA    YU, Clarise   1 2 V 3 0.250 -7 11
 NSW    STEPHENS, Sienna   2 0 4 V 0.250 -3 11

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 VIC    THOMAS, Clover   3 2 3 2 0.000 -8 10
 VIC    SHARKEY, Meah   V V 3 0 0.500 1 13
 QLD    THEIL, Charlotte   V3 0 0 0 0.250 -14 3
 QLD    RICE, Imogen   V V4 V 1 0.750 4 15
 NSW    SUN, Qixuan   V V V V 1.000 17 20

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 NSW    YEE, Alyssa   0 V V 2 0.500 -2 12
 NSW    ONEIL, Nawal   V V V V 1.000 15 20
 QLD    HALES, Jakinta   2 1 V 3 0.250 -6 11
 NZL    MURFIN, Lauren   2 3 2 V 0.250 -6 12
 VIC    SUN, Yu Han   V 1 V 3 0.500 -1 14

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 SUN, Qixuan NSW
2 ONEIL, Nawal NSW
3 FOWLER, Chloe VIC
4 RICE, Imogen QLD
5 SHARKEY, Meah VIC
6 TIXERONT, Lucie QLD
7 SUN, Ye Tong VIC
8 SUN, Yu Han VIC
9 YEE, Alyssa NSW
10 STEPHENS, Sienna NSW
11 MURFIN, Lauren NZL
12 HALES, Jakinta QLD
13 YU, Clarise WA
14 THEIL, Charlotte QLD
15 THOMAS, Clover VIC

 

Tableau

  Tableau of 16 Tableau of 8 Semi-finals
  NSW   SUN, Qixuan    
      SUN, Qixuan  
      — BYE —    
        SUN, Qixuan
  NSW   YEE, Alyssa     11 / 10
      SUN, Yu Han  
  VIC   SUN, Yu Han   15 / 12  
       
  VIC   SHARKEY, Meah    
      HALES, Jakinta  
  QLD   HALES, Jakinta   15 / 10  
        RICE, Imogen
  WA   YU, Clarise     15 / 13
      RICE, Imogen  
  QLD   RICE, Imogen   15 / 9  
       
  VIC   FOWLER, Chloe    
      FOWLER, Chloe  
  QLD   THEIL, Charlotte   15 / 1  
        FOWLER, Chloe
  NZL   MURFIN, Lauren     15 / 9
      MURFIN, Lauren  
  QLD   TIXERONT, Lucie   15 / 9  
       
  VIC   SUN, Ye Tong    
      SUN, Ye Tong  
  NSW   STEPHENS, Sienna   11 / 4  
        ONEIL, Nawal
  VIC   THOMAS, Clover     15 / 12
      ONEIL, Nawal  
  NSW   ONEIL, Nawal   15 / 8  
       

Semi-finals Final  
  SUN, Qixuan    
  11 / 10    
    SUN, Qixuan  
    15 / 8  
  RICE, Imogen    
  15 / 13    
    SUN, Qixuan
      15 / 14
  FOWLER, Chloe    
  15 / 9    
    FOWLER, Chloe  
    15 / 10  
  ONEIL, Nawal    
  15 / 12    

Final Results

Rank Name State/
Country
1 SUN, Qixuan NSW
2 FOWLER, Chloe VIC
3 ONEIL, Nawal NSW
3 RICE, Imogen QLD
5 SUN, Ye Tong VIC
6 SUN, Yu Han VIC
7 MURFIN, Lauren NZL
8 HALES, Jakinta QLD
9 SHARKEY, Meah VIC
10 TIXERONT, Lucie QLD
11 YEE, Alyssa NSW
12 STEPHENS, Sienna NSW
13 YU, Clarise WA
14 THEIL, Charlotte QLD
15 THOMAS, Clover VIC

 

Referees

Referee Pools Tableau
T16 T8 Semi-
Final
Final
BROWN, Alex 1
DOUVIS, Andreas 2 1
HULL, James 1
MORRIS, Mark 1 2 1 1
MURPHY, Cerri 1 2 1 1
YATES, Dominic 1 2 1 1