Women’s Epee Individual (Canberra)

Women’s Epee Individual (Canberra)

Fencers

Number of Fencers = 9
Name First Name State/
Country
DOBSON-BLOCK Angela VIC
ELLIS Isobel WA
GOODIN Laura NSW
MENARY Jane SA
MURPHY Cerridwyn ACT
OSVATH Sarah NSW
SCHORTMANN Jutta QLD
SEGGIE Julie NSW
SLOWIACZEK Annabelle NSW

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 VIC    DOBSON-BLOCK, Angela   2 1 V 1 V 2 V4 V 0.500 -6 25
 NSW    SEGGIE, Julie   V 4 V 4 V 1 V V 0.625 8 34
 QLD    SCHORTMANN, Jutta   V V 2 V V 2 V 2 0.625 2 31
 SA    MENARY, Jane   1 4 V V V 0 3 3 0.375 -6 26
 ACT    MURPHY, Cerridwyn   V V 4 2 V 0 4 3 0.375 -6 28
 NSW    GOODIN, Laura   3 1 1 3 4 1 3 1 0.000 -23 17
 NSW    OSVATH, Sarah   V V V V V V V V 1.000 30 40
 WA    ELLIS, Isobel   3 3 4 V V V 2 2 0.375 -5 29
 NSW    SLOWIACZEK, Annabelle   4 1 V V V V 2 V 0.625 6 32

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 OSVATH, Sarah NSW
2 SEGGIE, Julie NSW
3 SLOWIACZEK, Annabelle NSW
4 SCHORTMANN, Jutta QLD
5 DOBSON-BLOCK, Angela VIC
6 ELLIS, Isobel WA
7 MURPHY, Cerridwyn ACT
8 MENARY, Jane SA
9 GOODIN, Laura NSW

 

Tableau

  Tableau of 16 Tableau of 8 Semi-finals
  NSW   OSVATH, Sarah    
      OSVATH, Sarah  
      — BYE —    
        OSVATH, Sarah
  NSW   GOODIN, Laura     10 / 0
      MENARY, Jane  
  SA   MENARY, Jane   10 / 4  
       
  VIC   DOBSON-BLOCK, Angela    
      DOBSON-BLOCK, Angela  
      — BYE —    
        DOBSON-BLOCK, Angela
      — BYE —     10 / 9
      SCHORTMANN, Jutta  
  QLD   SCHORTMANN, Jutta    
       
  NSW   SLOWIACZEK, Annabelle    
      SLOWIACZEK, Annabelle  
      — BYE —    
        SLOWIACZEK, Annabelle
      — BYE —     10 / 4
      ELLIS, Isobel  
  WA   ELLIS, Isobel    
       
  ACT   MURPHY, Cerridwyn    
      MURPHY, Cerridwyn  
      — BYE —    
        SEGGIE, Julie
      — BYE —     10 / 8
      SEGGIE, Julie  
  NSW   SEGGIE, Julie    
       

Semi-finals Final  
  OSVATH, Sarah    
  10 / 0    
    OSVATH, Sarah  
    10 / 7  
  DOBSON-BLOCK, Angela    
  10 / 9    
    OSVATH, Sarah
      10 / 2
  SLOWIACZEK, Annabelle    
  10 / 4    
    SEGGIE, Julie  
    10 / 7  
  SEGGIE, Julie    
  10 / 8    

Final Results

Rank Name State/
Country
1 OSVATH, Sarah NSW
2 SEGGIE, Julie NSW
3 DOBSON-BLOCK, Angela VIC
3 SLOWIACZEK, Annabelle NSW
5 SCHORTMANN, Jutta QLD
6 ELLIS, Isobel WA
7 MURPHY, Cerridwyn ACT
8 MENARY, Jane SA
9 GOODIN, Laura NSW

 

Referees

Referee Pools Tableau
T8 Semi-
Final
Final
CLARKE, Reagan 2 1 1
CLAYDON, Michael 2 1