Veteran Men’s/Women’s Epee Individual (Brisbane)

Veteran Men’s/Women’s Epee Individual (Brisbane)

Fencers

Number of Fencers = 17
Name First Name State/
Country
CLADERA Gus QLD
DOWNS Quinn NZL
ELLIS Isobel WA
GOLDMANN Jose QLD
KWAG Chang QLD
MANSFIELD Phillip NSW
MENARY Jane SA
MORISON Brian VIC
NEWTON Vincent NSW
PITTMAN Nicholas SA
PURDIE Richard NSW
ROBSON Danny VIC
SLOWIACZEK Anna NSW
SUDRAN Gary WA
TYSHCHENKO Andrey NSW
WHITEHEAD Cathy WA
WRIGLEY Brian VIC

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NSW    MANSFIELD, Phillip     3 V V 1 V 0.600 1 19
 NSW    TYSHCHENKO, Andrey   V   V V 3 V 0.800 10 23
 NZL    DOWNS, Quinn   4 3   V V V 0.600 4 22
 VIC    MORISON, Brian   4 3 3   4 4 0.000 -7 18
 QLD    CLADERA, Gus   V V4 4 V   V 0.800 10 23
 WA    WHITEHEAD, Cathy   0 0 1 V 0   0.200 -18 6

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    NEWTON, Vincent     3 V 2 2 V4 0.400 -5 16
 NSW    SLOWIACZEK, Anna   V   V V 0 V 0.800 0 20
 VIC    WRIGLEY, Brian   3 4   3 3 V 0.200 -6 18
 SA    PITTMAN, Nicholas   V 4 V   0 V 0.600 1 19
 QLD    GOLDMANN, Jose   V V V V   V 1.000 17 25
 WA    ELLIS, Isobel   3 4 4 3 3   0.000 -7 17

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 QLD    KWAG, Chang     2 V V4 1 0.500 -3 12
 WA    SUDRAN, Gary   V   V 4 2 0.500 1 16
 SA    MENARY, Jane   3 3   2 2 0.000 -10 10
 VIC    ROBSON, Danny   2 V V   V 0.750 3 17
 NSW    PURDIE, Richard   V V V 4   0.750 9 19

Results after the Poules

Rank after
Poules
Fencer State/
Country
1  GOLDMANN, Jose QLD
=2  CLADERA, Gus QLD
=2  TYSHCHENKO, Andrey NSW
4  SLOWIACZEK, Anna NSW
5  PURDIE, Richard NSW
6  ROBSON, Danny VIC
7  DOWNS, Quinn NZL
=8  PITTMAN, Nicholas SA
=8  MANSFIELD, Phillip NSW
10  SUDRAN, Gary WA
11  KWAG, Chang QLD
12  NEWTON, Vincent NSW
13  WRIGLEY, Brian VIC
14  WHITEHEAD, Cathy WA
15  MORISON, Brian VIC
16  ELLIS, Isobel WA
17  MENARY, Jane SA

Women's Tableau

 1 : NSW   SLOWIACZEK, Anna    
     SLOWIACZEK, Anna  
 4 : SA   MENARY, Jane     10 / 5  
       SLOWIACZEK, Anna  
 3 : WA   ELLIS, Isobel       10 / 8  
     WHITEHEAD, Cathy  
 2 : WA   WHITEHEAD, Cathy     10 / 6  
     

Women's Final Results

Final Ranking Fencer State/
Country
1  SLOWIACZEK, Anna NSW
2  WHITEHEAD, Cathy WA
=3  ELLIS, Isobel WA
=3  MENARY, Jane SA

Women's Referees

Referee Tableau
Semi-Final Final
HUGALL, Bennett 0 1
MOK, David 2 0

Men's 16 -> Semi-Finals

 1 : QLD   GOLDMANN, Jose      
     GOLDMANN, Jose    
       
       GOLDMANN, Jose  
 9 : WA   SUDRAN, Gary       10 / 5  
     SUDRAN, Gary    
 7 : NSW   MANSFIELD, Phillip     10 / 5    
       
 5 : VIC   ROBSON, Danny      
     ROBSON, Danny    
 12 : VIC   WRIGLEY, Brian     10 / 6    
       PURDIE, Richard  
 13 : VIC   MORISON, Brian       10 / 1  
     PURDIE, Richard    
 4 : NSW   PURDIE, Richard     10 / 9    
       
 2 : NSW   TYSHCHENKO, Andrey      
     TYSHCHENKO, Andrey    
       
       DOWNS, Quinn  
 11 : NSW   NEWTON, Vincent       10 / 7  
     DOWNS, Quinn    
 6 : NZL   DOWNS, Quinn     10 / 7    
       
 7 : SA   PITTMAN, Nicholas      
     KWAG, Chang    
 10 : QLD   KWAG, Chang     10 / 8    
       CLADERA, Gus  
        10 / 9  
     CLADERA, Gus    
 2 : QLD   CLADERA, Gus      
       

Men's Seni-Finals -> Final

 1 : QLD   GOLDMANN, Jose    
     GOLDMANN, Jose  
 4 : NSW   PURDIE, Richard     10 / 1  
       CLADERA, Gus  
 6 : NZL   DOWNS, Quinn       10 / 7  
     CLADERA, Gus  
 2 : QLD   CLADERA, Gus     10 / 6  
     

Men's Final Results

Final Ranking Fencer State/
Country
1  CLADERA, Gus QLD
2  GOLDMANN, Jose QLD
=3  DOWNS, Quinn NZL 60+ Gold
=3  PURDIE, Richard NSW
5  TYSHCHENKO, Andrey NSW
6  ROBSON, Danny VIC
7  SUDRAN, Gary WA
8  KWAG, Chang QLD
=9  MANSFIELD, Phillip NSW
=9  PITTMAN, Nicholas SA
11  NEWTON, Vincent NSW
12  WRIGLEY, Brian VIC
13  MORISON, Brian VIC