Veteran Men’s Foil Individual (Melbourne)

Veteran Men’s Foil Individual (Melbourne)

Fencers

Number of Fencers = 13
Name First Name State/
Country
ALCOCK Roger VIC
BLACK James VIC
BOSNIC Colin VIC
CYBULSKI Jacob VIC
FISHER Adrian VIC
FLOOD Derek VIC
KWAG Chang QLD
KWONG Francis SIN
NEWTON Vincent NSW
SEIBEL Michael NSW
SUDRAN Gary WA
TYSHCHENKO Andrey NSW
WEBBER Geoff VIC

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 VIC    BOSNIC, Colin   V V 0 V V V 0.833 6 25
 VIC    BLACK, James   2 V 1 2 1 V 0.333 -6 16
 VIC    FISHER, Adrian   2 2 1 1 V 2 0.167 -14 13
 NSW    TYSHCHENKO, Andrey   V V V V V V 1.000 22 30
 NSW    NEWTON, Vincent   3 V V 2 V V 0.667 5 25
 QLD    KWAG, Chang   3 V 2 3 3 V 0.333 0 21
 SIN    KWONG, Francis   4 0 V 1 4 0 0.167 -13 14

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 VIC    CYBULSKI, Jacob   1 V V V V 0.800 7 21
 VIC    FLOOD, Derek   V V V V V 1.000 14 25
 VIC    WEBBER, Geoff   4 3 V V V 0.600 8 22
 VIC    ALCOCK, Roger   3 3 1 1 3 0.000 -14 11
 WA    SUDRAN, Gary   0 2 0 V 1 0.200 -13 8
 NSW    SEIBEL, Michael   2 2 3 V V 0.400 -2 17

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 TYSHCHENKO, Andrey NSW
2 FLOOD, Derek VIC
3 BOSNIC, Colin VIC
4 CYBULSKI, Jacob VIC
5 NEWTON, Vincent NSW
6 WEBBER, Geoff VIC
7 SEIBEL, Michael NSW
8 KWAG, Chang QLD
9 BLACK, James VIC
10 SUDRAN, Gary WA
11 KWONG, Francis SIN
12 FISHER, Adrian VIC
13 ALCOCK, Roger VIC

 

Tableau

  Tableau of 16 Tableau of 8 Semi-finals
  NSW   TYSHCHENKO, Andrey    
      TYSHCHENKO, Andrey  
      — BYE —    
        TYSHCHENKO, Andrey
  VIC   BLACK, James     10 / 6
      BLACK, James  
  QLD   KWAG, Chang   10 / 2  
       
  NSW   NEWTON, Vincent    
      NEWTON, Vincent  
  VIC   FISHER, Adrian   10 / 5  
        CYBULSKI, Jacob
  VIC   ALCOCK, Roger     10 / 6
      CYBULSKI, Jacob  
  VIC   CYBULSKI, Jacob   10 / 1  
       
  VIC   BOSNIC, Colin    
      BOSNIC, Colin  
      — BYE —    
        WEBBER, Geoff
  SIN   KWONG, Francis     10 / 2
      WEBBER, Geoff  
  VIC   WEBBER, Geoff   10 / 8  
       
  NSW   SEIBEL, Michael    
      SEIBEL, Michael  
  WA   SUDRAN, Gary   10 / 7  
        FLOOD, Derek
      — BYE —     10 / 4
      FLOOD, Derek  
  VIC   FLOOD, Derek    
       

Semi-finals Final  
  TYSHCHENKO, Andrey    
  10 / 6    
    TYSHCHENKO, Andrey  
    10 / 1  
  CYBULSKI, Jacob    
  10 / 6    
    FLOOD, Derek
      10 / 9
  WEBBER, Geoff    
  10 / 2    
    FLOOD, Derek  
    10 / 1  
  FLOOD, Derek    
  10 / 4    

Final Results

Rank Name State/
Country
1 FLOOD, Derek VIC
2 TYSHCHENKO, Andrey NSW
3 CYBULSKI, Jacob VIC
3 WEBBER, Geoff VIC
5 BOSNIC, Colin VIC
6 NEWTON, Vincent NSW
7 SEIBEL, Michael NSW
8 BLACK, James VIC
9 KWAG, Chang QLD
10 SUDRAN, Gary WA
11 KWONG, Francis SIN
12 FISHER, Adrian VIC
13 ALCOCK, Roger VIC

 

Referees

Referee Pools Tableau
Semi-
Final
Final