Veteran Men’s Epee (Adelaide)

Veteran Men’s Epee (Adelaide)

Start List

Competing Fencers (all 19)

State/ Country

Name First name
BARRETT Frank VIC
BRAUTIGAN David SA
BRESCA Albert SA
DAWSON Bruce SA
DURANT Kelly NSW
GOLDMAN Jose QLD
HARBIN Peter WA
KWONG Francis SIN
MANSFIELD Phillip NSW
NEWTON Vincent NSW
PAXMAN Adrian WA
PAY Shayne SA
PITTMAN Nicholas SA
PURDIE Richard NSW
REYNOLDS Adam VIC
ROBSON Danny VIC
STAEHR Craig SA
THOMPSON Murray VIC
TYSHCHENKO Andrey NSW

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
PITTMAN Nicholas SA V V 2 V 3 0.600 3 20
BRESCA Albert SA 2 1 1 3 3 0.000 -15 10
PAXMAN Adrian WA 4 V 3 V 3 0.400 1 20
PURDIE Richard NSW V4 V V V4 V 1.000 11 23
DURANT Kelly NSW 3 V 3 3 3 0.200 -5 17
ROBSON Danny Vic V4 V V 3 V 0.800 5 22

Poule No 2 V/M Indicator HS
MANSFIELD Phillip NSW V 2 3 2 1 4 0.167 -12 17
DAWSON Bruce SA 4 V V V V V 0.833 10 29
REYNOLDS Adam Vic V 4 V 3 2 V 0.500 1 24
NEWTON Vincent NSW V 3 4 3 1 V 0.333 -3 21
BRAUTIGAN David SA V 3 V V 2 V 0.667 4 25
THOMPSON Murray Vic V 3 V V V 4 0.667 11 27
HARBIN Peter WA V 1 2 1 3 V 0.333 -11 17

Poule No 3 V/M Indicator HS
STAEHR Craig SA 3 4 V V 4 0.400 -2 21
PAY Shayne SA V 4 3 V 4 0.400 0 21
KWONG Francis SIN V V 2 2 V 0.600 -3 19
TYSHCHENKO Andrey NSW 4 V V V 4 0.600 5 23
BARRETT Frank Vic 4 3 V 3 2 0.200 -5 17
GOLDMAN José Qld V V 4 V V 0.800 5 24

”D/E

1 PURDIE Richard NSW
PURDIE Richard
32
DURANT Kelly
17 DURANT Kelly NSW 9/5
DURANT Kelly
16 BARRETT Frank Vic 10/6
9 KWONG Francis SIN
KWONG Francis
24
KWONG Francis
25 10/9
PITTMAN Nicholas
8 PITTMAN Nicholas SA
5 THOMPSON Murray Vic
THOMPSON Murray
28
THOMPSON Murray
21 10/4
PAY Shayne
12 PAY Shayne SA
13 STAEHR Craig SA
STAEHR Craig
20
STAEHR Craig
29 10/5
ROBSON Danny
4 ROBSON Danny Vic
3 GOLDMAN José Qld
GOLDMAN José
30
GOLDMAN José
19 BRESCA Albert SA 10/4
NEWTON Vincent
14 NEWTON Vincent NSW 10/3
11 PAXMAN Adrian WA
PAXMAN Adrian
22
BRAUTIGAN David
27 10/4
BRAUTIGAN David
6 BRAUTIGAN David SA
7 TYSHCHENKO Andrey NSW
TYSHCHENKO Andrey
26
TYSHCHENKO Andrey
23 10/9
REYNOLDS Adam
10 REYNOLDS Adam Vic
15 HARBIN Peter WA
MANSFIELD Phillip
18 MANSFIELD Phillip NSW 9/7
DAWSON Bruce
31 10/4
DAWSON Bruce
2 DAWSON Bruce SA

”D/E

1 DURANT Kelly NSW
DURANT Kelly
8 KWONG Francis SIN 10/4
DURANT Kelly
5 THOMPSON Murray Vic 10/2
STAEHR Craig
4 STAEHR Craig SA 10/3
DURANT Kelly
3 GOLDMAN José Qld 10/4
GOLDMAN José
6 BRAUTIGAN David SA by abandonment
GOLDMAN José
7 TYSHCHENKO Andrey NSW 10/9
TYSHCHENKO Andrey
2 DAWSON Bruce SA 10/8

Final Ranking

Rank Name First name State/
Country
Age
Category
1 DURANT Kelly NSW
2 GOLDMAN Jose QLD 50+
3= STAEHR Craig SA
3= TYSHCHENKO Andrey NSW
5 DAWSON Bruce SA
6 THOMPSON Murray VIC
7 BRAUTIGAN David SA
8 KWONG Francis SIN
9 PURDIE Richard NSW 60+
10 ROBSON Danny VIC
11 PITTMAN Nicholas SA
12 REYNOLDS Adam VIC
13 PAXMAN Adrian WA
14 PAY Shayne SA
15 NEWTON Vincent NSW
16 MANSFIELD Phillip NSW
17 HARBIN Peter WA 70+
18 BARRETT Frank VIC
19 BRESCA Albert SA