Men’s Sabre Individual (Sydney)

Men’s Sabre Individual (Sydney)

Fencers

Number of Fencers = 32
Name First Name State/
Country
AMRAN Muhammad BRU
ANDREWS Sean NSW
AUSTIN Tom WA
BEAUMONT-CANKAYA Sami NSW
BECKEY William QLD
BIN ASAHRIN Muhd Anaqi Danish BRU
BOYD-HOARE James NSW
BROWN Alex WA
CROOK Lachlan QLD
DAVIS Tim VIC
DOUGLAS Alexandre NSW
FOLEY Lohrrin WA
FREEDMAN Lewis WA
HARDGE Kai NSW
HARVEY Tom WA
HAUBROK Elias NZL
HELY Christian NSW
HOARAU Esteban WA
HUANG Garry NSW
JOHNSON Russell NZL
JONES Finlay NSW
MACNEE Taine NZL
MAI Connor VIC
MENTOR Allan William VIC
NAGORCKA Lachlan BRU
PASTORE Ethan NSW
PASTORE Nicholas NSW
SADLER Jeremy ACT
SIU James NSW
THOMAS Gavin NZL
WIGLEY Owen SA
ZHENG Yongzhicheng NSW

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NSW    HELY, Christian   3 0 2 V 3 V 0.333 -4 18
 NSW    PASTORE, Ethan   V 2 V V V V 0.833 10 27
 NSW    DOUGLAS, Alexandre   V V V V V V 1.000 23 30
 WA    AUSTIN, Tom   V 3 1 V 2 4 0.333 -2 20
 WA    FREEDMAN, Lewis   0 0 0 0 0 0 0.000 -30 0
 NZL    THOMAS, Gavin   V 4 2 V V 3 0.500 4 24
 SA    WIGLEY, Owen   2 2 2 V V V 0.500 -1 21

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    HUANG, Garry   1 V V V V V 0.833 10 26
 NSW    ANDREWS, Sean   V V 1 V V V 0.833 13 26
 NSW    JONES, Finlay   0 1 2 2 V V 0.333 -11 15
 NZL    JOHNSON, Russell   4 V V V 3 4 0.500 7 26
 WA    FOLEY, Lohrrin   1 3 V 1 3 3 0.167 -11 16
 ACT    SADLER, Jeremy   2 2 2 V V V 0.500 -2 21
 BRU    NAGORCKA, Lachlan   4 1 4 V V 2 0.333 -6 21

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 NSW    BEAUMONT-CANKAYA, Sami   3 V 3 V V 0.600 7 21
 NSW    SIU, James   V V V V V 1.000 14 25
 BRU    AMRAN, Muhammad   0 0 2 V 0 0.200 -15 7
 QLD    BECKEY, William   V 2 V V 1 0.600 1 18
 WA    HARVEY, Tom   2 2 2 2 1 0.000 -16 9
 VIC    DAVIS, Tim   2 4 V V V 0.600 9 21

 

Round 1 – Poule 4 V/M Ind. HS
 NSW    HARDGE, Kai   2 V 3 V V 0.600 1 20
 NSW    PASTORE, Nicholas   V V V V V 1.000 15 25
 WA    HOARAU, Esteban   2 4 V V V 0.600 9 21
 QLD    CROOK, Lachlan   V 3 0 V V 0.600 1 18
 VIC    MAI, Connor   3 1 1 1 V 0.200 -10 11
 NZL    MACNEE, Taine   4 0 1 3 1 0.000 -16 9

 

Round 1 – Poule 5 V/M Ind. HS
 NSW    BOYD-HOARE, James   V V V V 4 0.800 6 24
 NSW    ZHENG, Yongzhicheng   4 V V V V 0.800 12 24
 NZL    HAUBROK, Elias   3 2 4 V 2 0.200 -8 16
 VIC    MENTOR, Allan William   3 2 V 3 4 0.200 -7 17
 WA    BROWN, Alex   3 3 4 V 0 0.200 -8 15
 BRU    BIN ASAHRIN, Muhd Anaqi Danish   V 0 V V V 0.800 5 20

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 DOUGLAS, Alexandre NSW
2 PASTORE, Nicholas NSW
3 SIU, James NSW
4 ANDREWS, Sean NSW
5 PASTORE, Ethan NSW
6 HUANG, Garry NSW
7 ZHENG, Yongzhicheng NSW
8 BOYD-HOARE, James NSW
9 BIN ASAHRIN, Muhd Anaqi Danish BRU
10 HOARAU, Esteban WA
10 DAVIS, Tim VIC
12 BEAUMONT-CANKAYA, Sami NSW
13 HARDGE, Kai NSW
14 CROOK, Lachlan QLD
14 BECKEY, William QLD
16 JOHNSON, Russell NZL
17 THOMAS, Gavin NZL
18 WIGLEY, Owen SA
19 SADLER, Jeremy ACT
20 AUSTIN, Tom WA
21 HELY, Christian NSW
22 NAGORCKA, Lachlan BRU
23 JONES, Finlay NSW
24 MENTOR, Allan William VIC
25 HAUBROK, Elias NZL
26 BROWN, Alex WA
27 MAI, Connor VIC
28 AMRAN, Muhammad BRU
29 FOLEY, Lohrrin WA
30 HARVEY, Tom WA
30 MACNEE, Taine NZL
32 FREEDMAN, Lewis WA

 

Tableau

  Tableau of 32 Tableau of 16 Tableau of 8
  NSW   DOUGLAS, Alexandre    
      DOUGLAS, Alexandre  
  WA   FREEDMAN, Lewis   15 / 3  
        DOUGLAS, Alexandre
  NZL   THOMAS, Gavin     15 / 8
      THOMAS, Gavin  
  NZL   JOHNSON, Russell   15 / 11  
       
  BRU   BIN ASAHRIN, Muhd Anaqi Danish    
      MENTOR, Allan William  
  VIC   MENTOR, Allan William   15 / 12  
        HAUBROK, Elias
  NZL   HAUBROK, Elias     15 / 6
      HAUBROK, Elias  
  NSW   BOYD-HOARE, James   15 / 12  
       
  NSW   PASTORE, Ethan    
      PASTORE, Ethan  
  BRU   AMRAN, Muhammad   15 / 12  
        BEAUMONT-CANKAYA, Sami
  NSW   HELY, Christian     15 / 14
      BEAUMONT-CANKAYA, Sami  
  NSW   BEAUMONT-CANKAYA, Sami   15 / 9  
       
  NSW   HARDGE, Kai    
      HARDGE, Kai  
  WA   AUSTIN, Tom   15 / 14  
        ANDREWS, Sean
  WA   FOLEY, Lohrrin     15 / 12
      ANDREWS, Sean  
  NSW   ANDREWS, Sean   15 / 7  
       
  NSW   SIU, James    
      SIU, James  
  WA   HARVEY, Tom   15 / 5  
        SIU, James
  ACT   SADLER, Jeremy     15 / 10
      CROOK, Lachlan  
  QLD   CROOK, Lachlan   15 / 5  
       
  VIC   DAVIS, Tim    
      DAVIS, Tim  
  BRU   NAGORCKA, Lachlan   15 / 7  
        DAVIS, Tim
  VIC   MAI, Connor     15 / 5
      HUANG, Garry  
  NSW   HUANG, Garry   15 / 8  
       
  NSW   ZHENG, Yongzhicheng    
      ZHENG, Yongzhicheng  
  WA   BROWN, Alex   15 / 9  
        ZHENG, Yongzhicheng
  NSW   JONES, Finlay     15 / 1
      JONES, Finlay  
  WA   HOARAU, Esteban   15 / 12  
       
  QLD   BECKEY, William    
      BECKEY, William  
  SA   WIGLEY, Owen   15 / 13  
        PASTORE, Nicholas
  NZL   MACNEE, Taine     15 / 0
      PASTORE, Nicholas  
  NSW   PASTORE, Nicholas   15 / 3  
       

Tableau of 8 Semi-finals Final  
  DOUGLAS, Alexandre      
  15 / 8      
    DOUGLAS, Alexandre    
    15 / 7    
  HAUBROK, Elias      
  15 / 6      
      DOUGLAS, Alexandre  
      15 / 10  
  BEAUMONT-CANKAYA, Sami      
  15 / 14      
    ANDREWS, Sean    
    15 / 6    
  ANDREWS, Sean      
  15 / 12      
      DOUGLAS, Alexandre
        15 / 7
  SIU, James      
  15 / 10      
    SIU, James    
    15 / 14    
  DAVIS, Tim      
  15 / 5      
      SIU, James  
      15 / 12  
  ZHENG, Yongzhicheng      
  15 / 1      
    ZHENG, Yongzhicheng    
    15 / 11    
  PASTORE, Nicholas      
  15 / 0      

Final Results

Rank Name State/
Country
1 DOUGLAS, Alexandre NSW
2 SIU, James NSW
3 ZHENG, Yongzhicheng NSW
3 ANDREWS, Sean NSW
5 PASTORE, Nicholas NSW
6 DAVIS, Tim VIC
7 BEAUMONT-CANKAYA, Sami NSW
8 HAUBROK, Elias NZL
9 PASTORE, Ethan NSW
10 HUANG, Garry NSW
11 HARDGE, Kai NSW
12 BECKEY, William QLD
12 CROOK, Lachlan QLD
14 THOMAS, Gavin NZL
15 JONES, Finlay NSW
16 MENTOR, Allan William VIC
17 BOYD-HOARE, James NSW
18 BIN ASAHRIN, Muhd Anaqi Danish BRU
19 HOARAU, Esteban WA
20 JOHNSON, Russell NZL
21 WIGLEY, Owen SA
22 SADLER, Jeremy ACT
23 AUSTIN, Tom WA
24 HELY, Christian NSW
25 NAGORCKA, Lachlan BRU
26 BROWN, Alex WA
27 MAI, Connor VIC
28 AMRAN, Muhammad BRU
29 FOLEY, Lohrrin WA
30 HARVEY, Tom WA
30 MACNEE, Taine NZL
32 FREEDMAN, Lewis WA

 

Referees

Referee Pools Tableau
T32 T16 T8 Semi-
Final
Final
CASAGRANDE, Zac 1 2 1 1
FAWKES, Boston 1 2 1 1
GREGG, Cameron 2 1 1
HOELLER, Michael 2 1
JOHNSON, Steve 1 2 1 1
MOK, David 2 1
ROWLEY, Jasper 1 2 1 1
TADROS, Matthew 1 2 1 1 1