Men’s Sabre Individual (Canberra)

Men’s Sabre Individual (Canberra)

Fencers

Number of Fencers = 11
Name First Name State/
Country
ANDRZEJEWSKI Karol ACT
BLOOD Christopher NSW
BRUNGS Attila NSW
FLOOD Derek VIC
GWYNN Charles NSW
HOWARD Michael NSW
JOHNSON Steve WA
KNEALE Damian WA
LEBEDEV Maxim WA
SUDRAN Gary WA
VINTILA Radu NSW

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NSW    HOWARD, Michael   V V V V V 1.000 11 25
 NSW    VINTILA, Radu   4 4 V V V 0.600 8 23
 NSW    GWYNN, Charles   4 V V V V 0.800 6 24
 WA    LEBEDEV, Maxim   0 1 2 V V 0.400 -6 13
 WA    JOHNSON, Steve   4 2 3 2 V 0.200 -5 16
 ACT    ANDRZEJEWSKI, Karol   2 2 4 2 1 0.000 -14 11

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    BLOOD, Christopher   1 1 V 1 0.250 -10 8
 NSW    BRUNGS, Attila   V 3 V V 0.750 7 18
 WA    KNEALE, Damian   V V V V 1.000 15 20
 WA    SUDRAN, Gary   3 1 0 V 0.250 -10 9
 VIC    FLOOD, Derek   V 4 1 4 0.250 -2 14

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 KNEALE, Damian WA
2 HOWARD, Michael NSW
3 GWYNN, Charles NSW
4 BRUNGS, Attila NSW
5 VINTILA, Radu NSW
6 LEBEDEV, Maxim WA
7 FLOOD, Derek VIC
8 SUDRAN, Gary WA
9 BLOOD, Christopher NSW
10 JOHNSON, Steve WA
11 ANDRZEJEWSKI, Karol ACT

 

Tableau

  Tableau of 16 Tableau of 8 Semi-finals
  WA   KNEALE, Damian    
      KNEALE, Damian  
      — BYE —    
        KNEALE, Damian
  NSW   BLOOD, Christopher     10 / 3
      SUDRAN, Gary  
  WA   SUDRAN, Gary   10 / 6  
       
  NSW   VINTILA, Radu    
      VINTILA, Radu  
      — BYE —    
        VINTILA, Radu
      — BYE —     10 / 5
      BRUNGS, Attila  
  NSW   BRUNGS, Attila    
       
  NSW   GWYNN, Charles    
      GWYNN, Charles  
      — BYE —    
        GWYNN, Charles
  ACT   ANDRZEJEWSKI, Karol     10 / 6
      LEBEDEV, Maxim  
  WA   LEBEDEV, Maxim   10 / 4  
       
  VIC   FLOOD, Derek    
      JOHNSON, Steve  
  WA   JOHNSON, Steve   10 / 7  
        HOWARD, Michael
      — BYE —     10 / 6
      HOWARD, Michael  
  NSW   HOWARD, Michael    
       

Semi-finals Final  
  KNEALE, Damian    
  10 / 3    
    KNEALE, Damian  
    10 / 6  
  VINTILA, Radu    
  10 / 5    
    KNEALE, Damian
      10 / 8
  GWYNN, Charles    
  10 / 6    
    HOWARD, Michael  
    10 / 6  
  HOWARD, Michael    
  10 / 6    

Final Results

Rank Name State/
Country
1 KNEALE, Damian WA
2 HOWARD, Michael NSW
3 GWYNN, Charles NSW
3 VINTILA, Radu NSW
5 BRUNGS, Attila NSW
6 LEBEDEV, Maxim WA
7 SUDRAN, Gary WA
8 JOHNSON, Steve WA
9 FLOOD, Derek VIC
10 BLOOD, Christopher NSW
11 ANDRZEJEWSKI, Karol ACT

 

Referees

Referee Pools Tableau
T16 T8 Semi-
Final
Final
CASAGRANDE, Zac 1
CRAWFORD, Anna 1 1 1 1 1
GREGG, Cameron 1 1 2 1
HOWARD, Michael 1