Men’s Foil Individual (Canberra)

Men’s Foil Individual (Canberra)

Fencers

Number of Fencers = 19
Name First Name State/
Country
AITCHISON Phillip NSW
BLACK James VIC
BOSNIC Colin VIC
FINCH Adrian NSW
FISHER Adrian VIC
FLOOD Derek VIC
JOHNSON Steve WA
MAJOR Peter ACT
MANSFIELD Phillip NSW
METZKE Ian VIC
NEWTON Vincent NSW
NUTT Nigel ACT
PRINCE Michael NSW
SEIBEL Michael NSW
SUDRAN Gary WA
TURNER Rowan NSW
TYSHCHENKO Andrey NSW
WEBBER Geoff VIC
WEBSTER Garry ACT

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NSW    TYSHCHENKO, Andrey   V V V V V V 1.000 26 30
 NSW    MANSFIELD, Phillip   1 4 2 V V V 0.500 0 22
 NSW    PRINCE, Michael   0 V 2 V V V 0.667 3 22
 VIC    METZKE, Ian   0 V V3 V V V 0.833 11 23
 VIC    FLOOD, Derek   2 3 2 2 V V 0.333 -3 19
 WA    SUDRAN, Gary   1 2 3 0 2 V 0.167 -15 13
 ACT    MAJOR, Peter   0 2 2 1 0 3 0.000 -22 8

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    FINCH, Adrian   1 V3 V V 2 0.600 0 16
 NSW    AITCHISON, Phillip   V V V V 2 0.800 8 22
 NSW    NEWTON, Vincent   2 1 4 V 2 0.200 -6 14
 VIC    WEBBER, Geoff   2 4 V V 2 0.400 -3 18
 VIC    FISHER, Adrian   2 3 2 2 0 0.000 -16 9
 ACT    NUTT, Nigel   V V V V V 1.000 17 25

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 NSW    SEIBEL, Michael   3 V 0 3 4 0.200 -7 15
 NSW    TURNER, Rowan   V V V V V4 1.000 14 24
 ACT    WEBSTER, Garry   2 1 1 V 0 0.200 -14 9
 VIC    BLACK, James   V 1 V V V 0.800 12 21
 VIC    BOSNIC, Colin   V 2 3 3 0 0.200 -10 13
 WA    JOHNSON, Steve   V 3 V 0 V 0.600 5 18

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 TYSHCHENKO, Andrey NSW
2 NUTT, Nigel ACT
3 TURNER, Rowan NSW
4 METZKE, Ian VIC
5 BLACK, James VIC
6 AITCHISON, Phillip NSW
7 PRINCE, Michael NSW
8 JOHNSON, Steve WA
9 FINCH, Adrian NSW
10 MANSFIELD, Phillip NSW
11 WEBBER, Geoff VIC
12 FLOOD, Derek VIC
13 NEWTON, Vincent NSW
14 SEIBEL, Michael NSW
15 BOSNIC, Colin VIC
16 WEBSTER, Garry ACT
17 SUDRAN, Gary WA
18 FISHER, Adrian VIC
19 MAJOR, Peter ACT

 

Tableau

  Tableau of 32 Tableau of 16 Tableau of 8
  NSW   TYSHCHENKO, Andrey    
      TYSHCHENKO, Andrey  
      — BYE —    
        TYSHCHENKO, Andrey
  WA   SUDRAN, Gary     10 / 5
      SUDRAN, Gary  
  ACT   WEBSTER, Garry   10 / 4  
       
  NSW   FINCH, Adrian    
      FINCH, Adrian  
      — BYE —    
        JOHNSON, Steve
      — BYE —     8 / 7
      JOHNSON, Steve  
  WA   JOHNSON, Steve    
       
  VIC   BLACK, James    
      BLACK, James  
      — BYE —    
        BLACK, James
      — BYE —     10 / 8
      FLOOD, Derek  
  VIC   FLOOD, Derek    
       
  NSW   NEWTON, Vincent    
      NEWTON, Vincent  
      — BYE —    
        METZKE, Ian
      — BYE —     10 / 5
      METZKE, Ian  
  VIC   METZKE, Ian    
       
  NSW   TURNER, Rowan    
      TURNER, Rowan  
      — BYE —    
        TURNER, Rowan
      — BYE —     10 / 6
      SEIBEL, Michael  
  NSW   SEIBEL, Michael    
       
  VIC   WEBBER, Geoff    
      WEBBER, Geoff  
      — BYE —    
        AITCHISON, Phillip
      — BYE —     10 / 3
      AITCHISON, Phillip  
  NSW   AITCHISON, Phillip    
       
  NSW   PRINCE, Michael    
      PRINCE, Michael  
      — BYE —    
        PRINCE, Michael
      — BYE —     10 / 1
      MANSFIELD, Phillip  
  NSW   MANSFIELD, Phillip    
       
  VIC   BOSNIC, Colin    
      BOSNIC, Colin  
  ACT   MAJOR, Peter   10 / 3  
        NUTT, Nigel
      — BYE —     10 / 2
      NUTT, Nigel  
  ACT   NUTT, Nigel    
       

Tableau of 8 Semi-finals Final  
  TYSHCHENKO, Andrey      
  10 / 5      
    TYSHCHENKO, Andrey    
    10 / 2    
  JOHNSON, Steve      
  8 / 7      
      TYSHCHENKO, Andrey  
      9 / 6  
  BLACK, James      
  10 / 8      
    METZKE, Ian    
    10 / 2    
  METZKE, Ian      
  10 / 5      
      TYSHCHENKO, Andrey
        10 / 7
  TURNER, Rowan      
  10 / 6      
    AITCHISON, Phillip    
    10 / 9    
  AITCHISON, Phillip      
  10 / 3      
      NUTT, Nigel  
      10 / 2  
  PRINCE, Michael      
  10 / 1      
    NUTT, Nigel    
    10 / 3    
  NUTT, Nigel      
  10 / 2      

Final Results

Rank Name State/
Country
1 TYSHCHENKO, Andrey NSW
2 NUTT, Nigel ACT
3 AITCHISON, Phillip NSW
3 METZKE, Ian VIC
5 TURNER, Rowan NSW
6 BLACK, James VIC
7 PRINCE, Michael NSW
8 JOHNSON, Steve WA
9 FINCH, Adrian NSW
10 MANSFIELD, Phillip NSW
11 WEBBER, Geoff VIC
12 FLOOD, Derek VIC
13 NEWTON, Vincent NSW
14 SEIBEL, Michael NSW
15 BOSNIC, Colin VIC
16 SUDRAN, Gary WA
17 WEBSTER, Garry ACT
18 MAJOR, Peter ACT

 

Referees

Referee Pools Tableau
T32 T16 T8 Semi-
Final
Final
BOYLES, Katherine 1 1 2 1 2
MEI, Alex 1
MOONEY-GRAND, Sam 1
REYNOLDS, Tyler 1 1 2 1
SAFAR, Saleh 1 2 1 1
WILLIAMS, Dean 1 2 1 1 1