Men’s Epee Individual (Sydney)

Men’s Epee Individual (Sydney)

Fencers

Number of Fencers = 24
Name First Name State/
Country
BARROW Nathan VIC
CHAN Xavier Jun Xi SIN
CHANDRAN Nalin SA
COBB Peter VIC
DALE George WA
DUNSTAN William VIC
EASTCOTT Tyler VIC
FORBES Hunter NSW
HAN Elliot SIN
JORDAN Joshua NSW
LEE Simon Renjie SIN
MCLACHLAN Aiden ACT
NG Daryl Jing Jun SIN
OHRT Jacob VIC
OLIVER Charles QLD
PATCHEN Jonathan QLD
PELLEN Matthew NSW
PRINCIPE Aidan NSW
TAN Ryan Jun Quan SIN
THIAN Aron WA
THOMAS Max SA
VU Sebastian QLD
WARNER-STANTON Flynn WA
ZENG William NSW

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 SIN    CHAN, Xavier Jun Xi   V3 V V V V2 1.000 14 20
 SIN    NG, Daryl Jing Jun   2 V V V 2 0.600 -1 19
 SA    CHANDRAN, Nalin   2 4 V 1 2 0.200 -8 14
 NSW    PRINCIPE, Aidan   0 4 2 4 1 0.000 -14 11
 QLD    PATCHEN, Jonathan   1 4 V V 0 0.400 -5 15
 VIC    COBB, Peter   1 V V V V 0.800 14 21

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 NSW    PELLEN, Matthew   1 1 4 3 2 0.000 -14 11
 NSW    JORDAN, Joshua   V 0 2 V 4 0.400 -4 16
 WA    DALE, George   V V V V V 1.000 16 25
 SIN    TAN, Ryan Jun Quan   V V 2 V 2 0.600 1 19
 QLD    VU, Sebastian   V 4 3 2 2 0.200 -7 16
 VIC    DUNSTAN, William   V V 3 V V 0.800 8 23

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 ACT    MCLACHLAN, Aiden   3 2 4 1 3 0.000 -12 13
 SA    THOMAS, Max   V 0 2 V 1 0.400 -9 13
 SIN    LEE, Simon Renjie   V V V V V 1.000 16 25
 WA    THIAN, Aron   V V 3 V 4 0.600 4 22
 VIC    OHRT, Jacob   V 4 0 2 3 0.200 -7 14
 NSW    ZENG, William   V V 4 V V 0.800 8 24

 

Round 1 – Poule 4 V/M Ind. HS
 VIC    BARROW, Nathan   V V V V 2 0.800 10 22
 VIC    EASTCOTT, Tyler   2 4 V 3 V4 0.400 -1 18
 NSW    FORBES, Hunter   3 V 4 3 4 0.200 -5 19
 QLD    OLIVER, Charles   1 1 V 1 3 0.200 -12 11
 WA    WARNER-STANTON, Flynn   3 V V V 1 0.600 3 19
 SIN    HAN, Elliot   V3 3 V V4 V4 0.800 5 19

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 LEE, Simon Renjie SIN
1 DALE, George WA
3 CHAN, Xavier Jun Xi SIN
4 COBB, Peter VIC
5 BARROW, Nathan VIC
6 ZENG, William NSW
7 DUNSTAN, William VIC
8 HAN, Elliot SIN
9 THIAN, Aron WA
10 WARNER-STANTON, Flynn WA
11 TAN, Ryan Jun Quan SIN
12 NG, Daryl Jing Jun SIN
13 EASTCOTT, Tyler VIC
14 JORDAN, Joshua NSW
15 PATCHEN, Jonathan QLD
16 THOMAS, Max SA
17 FORBES, Hunter NSW
18 VU, Sebastian QLD
19 OHRT, Jacob VIC
20 CHANDRAN, Nalin SA
21 OLIVER, Charles QLD
22 MCLACHLAN, Aiden ACT
23 PELLEN, Matthew NSW
23 PRINCIPE, Aidan NSW

 

Tableau

  Tableau of 32 Tableau of 16 Tableau of 8
  SIN   LEE, Simon Renjie    
      LEE, Simon Renjie  
      — BYE —    
        LEE, Simon Renjie
  NSW   FORBES, Hunter     15 / 14
      FORBES, Hunter  
  SA   THOMAS, Max   15 / 12  
       
  WA   THIAN, Aron    
      THIAN, Aron  
  NSW   PRINCIPE, Aidan   15 / 7  
        THIAN, Aron
      — BYE —     15 / 14
      HAN, Elliot  
  SIN   HAN, Elliot    
       
  VIC   BARROW, Nathan    
      BARROW, Nathan  
      — BYE —    
        NG, Daryl Jing Jun
  QLD   OLIVER, Charles     11 / 10
      NG, Daryl Jing Jun  
  SIN   NG, Daryl Jing Jun   15 / 7  
       
  VIC   EASTCOTT, Tyler    
      EASTCOTT, Tyler  
  SA   CHANDRAN, Nalin   15 / 10  
        COBB, Peter
      — BYE —     14 / 2
      COBB, Peter  
  VIC   COBB, Peter    
       
  SIN   CHAN, Xavier Jun Xi    
      CHAN, Xavier Jun Xi  
      — BYE —    
        CHAN, Xavier Jun Xi
  VIC   OHRT, Jacob     15 / 11
      JORDAN, Joshua  
  NSW   JORDAN, Joshua   15 / 14  
       
  SIN   TAN, Ryan Jun Quan    
      TAN, Ryan Jun Quan  
  ACT   MCLACHLAN, Aiden   15 / 7  
        ZENG, William
      — BYE —     15 / 8
      ZENG, William  
  NSW   ZENG, William    
       
  VIC   DUNSTAN, William    
      DUNSTAN, William  
      — BYE —    
        DUNSTAN, William
  NSW   PELLEN, Matthew     15 / 5
      WARNER-STANTON, Flynn  
  WA   WARNER-STANTON, Flynn   15 / 10  
       
  QLD   PATCHEN, Jonathan    
      PATCHEN, Jonathan  
  QLD   VU, Sebastian   15 / 10  
        DALE, George
      — BYE —     15 / 9
      DALE, George  
  WA   DALE, George    
       

Tableau of 8 Semi-finals Final  
  LEE, Simon Renjie      
  15 / 14      
    LEE, Simon Renjie    
    15 / 8    
  THIAN, Aron      
  15 / 14      
      COBB, Peter  
      15 / 7  
  NG, Daryl Jing Jun      
  11 / 10      
    COBB, Peter    
    15 / 5    
  COBB, Peter      
  14 / 2      
      DALE, George
        5 / 3
  CHAN, Xavier Jun Xi      
  15 / 11      
    ZENG, William    
    15 / 12    
  ZENG, William      
  15 / 8      
      DALE, George  
      15 / 8  
  DUNSTAN, William      
  15 / 5      
    DALE, George    
    14 / 12    
  DALE, George      
  15 / 9      

Final Results

Rank Name State/
Country
1 DALE, George WA
2 COBB, Peter VIC
3 ZENG, William NSW
3 LEE, Simon Renjie SIN
5 CHAN, Xavier Jun Xi SIN
6 DUNSTAN, William VIC
7 THIAN, Aron WA
8 NG, Daryl Jing Jun SIN
9 BARROW, Nathan VIC
10 HAN, Elliot SIN
11 WARNER-STANTON, Flynn WA
12 TAN, Ryan Jun Quan SIN
13 EASTCOTT, Tyler VIC
14 JORDAN, Joshua NSW
15 PATCHEN, Jonathan QLD
16 FORBES, Hunter NSW
17 THOMAS, Max SA
18 VU, Sebastian QLD
19 OHRT, Jacob VIC
20 CHANDRAN, Nalin SA
21 OLIVER, Charles QLD
22 MCLACHLAN, Aiden ACT
23 PELLEN, Matthew NSW
23 PRINCIPE, Aidan NSW

 

Referees

Referee Pools Tableau
T32 T16 T8 Semi-
Final
Final
AUTY, Samantha 1 2 1
CASAGRANDE, Zaccaria 1 2 1
CLAYDON, Michael 1 1 1
CRAWFORD, Anna 1 1 1
DARRAGH, Stephen 1 1 1 1 2 1
FAWKES, Boston 1
FITZGERALD, Edward 1 1 1
HOELLER, Michael 1 1 1
JOHNSON, Louise 1 1
MORRIS, Mark 1 1 1
NELSON, Michael 1 1 1 1 2 1