Men’s Epee Individual (Canberra)

Men’s Epee Individual (Canberra)

Fencers

Number of Fencers = 42
Name First Name State/
Country
BAKER Matthew NZL
BALLARD Mark CAN
BISHOP William NZL
BOYLE Sam WAL
BUCKLEY Michael CAN
BURGUN Alexandre AUS
BURKHALTER Marc WAL
BURNSIDE David NIR
BURNSIDE Jonathan NIR
CROOK Lachlan AUS
CURRAN JONES Tommy ENG
EDWARDS Alex WAL
EDWARDS Owen WAL
ENGLISH Alexander AUS
FOSTER Kyle CAN
GATES Darcy CAN
GREALEY Will ENG
GROVER Elliott ENG
HARRILALL Mikesh RSA
HAY Chris SCO
HOFFMANN Thomas SCO
JOHNSTON Calum SCO
KOH I JIE Joshua MAS
KUMAR Sunil IND
MALAHE Michael RSA
MAYNARD Calum ENG
NONGTHOMBAM Santosh Singh IND
OGILVIE Sheldon NZL
PAPADOPOULOS Alexander SCO
POLLOCK Andrew NIR
RADFORD Kristian AUS
RUSHOLME-COBB Isaac NZL
SANCHEZ-LETHEM Paul ENG
SESUN Andreas NZL
SHELLEY Jeremy AUS
SHERJIN Rajendran Shanthimol IND
SIMPSON James NIR
SINGH Udaivir IND
SUVEG Bela CAN
TANNOCK Neill SCO
TREANOR Donald BER
VUNTU Athi RSA

 

Poules

Round 1 – Poule 1 V/M Ind. HS
 NZL    RUSHOLME-COBB, Isaac   V 2 3 4 2 1 0.167 -12 17
 NIR    SIMPSON, James   4 2 2 V3 1 4 0.167 -11 16
 SCO    JOHNSTON, Calum   V V 2 V 1 V 0.667 5 23
 ENG    GROVER, Elliott   V V V 4 V4 V 0.833 9 28
 WAL    BURKHALTER, Marc   V 2 3 V 1 V 0.500 -4 21
 IND    KUMAR, Sunil   V V V 3 V 3 0.667 12 26
 CAN    GATES, Darcy   V V 1 4 4 V 0.500 1 24

 

Round 1 – Poule 2 V/M Ind. HS
 AUS    SHELLEY, Jeremy   V V 1 3 V2 2 0.500 -3 18
 ENG    MAYNARD, Calum   3 V V V V3 V 0.833 7 26
 BER    TREANOR, Donald   2 4 0 0 4 0 0.000 -20 10
 NIR    BURNSIDE, David   V 0 V V 2 2 0.500 2 19
 WAL    BOYLE, Sam   V 4 V 1 1 3 0.333 -4 19
 SCO    TANNOCK, Neill   1 2 V V V V 0.667 7 23
 IND    SINGH, Udaivir   V 4 V V V 4 0.667 11 28

 

Round 1 – Poule 3 V/M Ind. HS
 CAN    BUCKLEY, Michael   V 3 1 V 1 3 0.333 -6 18
 NIR    BURNSIDE, Jonathan   2 4 V V 4 V 0.500 0 25
 NZL    SESUN, Andreas   V V 4 4 3 1 0.333 -5 22
 WAL    EDWARDS, Owen   V 4 V 4 2 V 0.500 2 25
 RSA    VUNTU, Athi   2 2 V V V 3 0.500 -5 22
 AUS    ENGLISH, Alexander   V V V V 4 4 0.667 8 28
 SCO    HAY, Chris   V 4 V 3 V V 0.667 6 27

 

Round 1 – Poule 4 V/M Ind. HS
 RSA    HARRILALL, Mikesh   V V V 3 3 4 0.500 -2 25
 SCO    HOFFMANN, Thomas   4 V4 V3 2 V 3 0.500 0 21
 NIR    POLLOCK, Andrew   4 3 V 2 V 2 0.333 -4 21
 NZL    OGILVIE, Sheldon   4 2 4 V V V 0.500 2 25
 ENG    CURRAN JONES, Tommy   V V V 4 V 4 0.667 8 28
 CAN    FOSTER, Kyle   V 1 2 2 3 4 0.167 -11 17
 AUS    RADFORD, Kristian   V V V 4 V V 0.833 7 29

 

Round 1 – Poule 5 V/M Ind. HS
 IND    SHERJIN, Rajendran Shanthimol   V V 3 V 2 3 0.500 -2 23
 SCO    PAPADOPOULOS, Alexander   2 V V V 4 2 0.500 5 23
 NZL    BAKER, Matthew   4 1 V V4 V4 1 0.500 -3 19
 RSA    MALAHE, Michael   V 2 3 V V V 0.667 3 25
 CAN    BALLARD, Mark   4 0 1 1 2 2 0.000 -19 10
 AUS    BURGUN, Alexandre   V V 3 4 V 4 0.500 4 26
 ENG    SANCHEZ-LETHEM, Paul   V V V 4 V V 0.833 12 29

 

Round 1 – Poule 6 V/M Ind. HS
 AUS    CROOK, Lachlan   V V 4 V V3 0.800 3 22
 WAL    EDWARDS, Alex   4 3 4 4 2 0.000 -8 17
 ENG    GREALEY, Will   4 V V 2 1 0.400 -1 17
 IND    NONGTHOMBAM, Santosh Singh   V V 2 V4 V 0.800 4 21
 CAN    SUVEG, Bela   4 V V 3 3 0.400 0 20
 NZL    BISHOP, William   2 V V3 1 V 0.600 2 16

 

Results after Poules

Rank Name State/
Country
1 SANCHEZ-LETHEM, Paul ENG
2 GROVER, Elliott ENG
3 RADFORD, Kristian AUS
4 MAYNARD, Calum ENG
5 NONGTHOMBAM, Santosh Singh IND
6 CROOK, Lachlan AUS
7 KUMAR, Sunil IND
8 SINGH, Udaivir IND
9 CURRAN JONES, Tommy ENG
9 ENGLISH, Alexander AUS
11 TANNOCK, Neill SCO
12 HAY, Chris SCO
13 JOHNSTON, Calum SCO
14 MALAHE, Michael RSA
15 KOH I JIE, Joshua MAS
15 BISHOP, William NZL
16 PAPADOPOULOS, Alexander SCO
17 BURGUN, Alexandre AUS
18 EDWARDS, Owen WAL
18 OGILVIE, Sheldon NZL
20 BURNSIDE, David NIR
21 GATES, Darcy CAN
22 BURNSIDE, Jonathan NIR
23 HOFFMANN, Thomas SCO
24 HARRILALL, Mikesh RSA
25 SHERJIN, Rajendran Shanthimol IND
26 BAKER, Matthew NZL
27 SHELLEY, Jeremy AUS
28 BURKHALTER, Marc WAL
29 VUNTU, Athi RSA
30 SUVEG, Bela CAN
31 GREALEY, Will ENG
32 POLLOCK, Andrew NIR
33 BOYLE, Sam WAL
34 SESUN, Andreas NZL
35 BUCKLEY, Michael CAN
36 FOSTER, Kyle CAN
37 SIMPSON, James NIR
38 RUSHOLME-COBB, Isaac NZL
39 EDWARDS, Alex WAL
40 BALLARD, Mark CAN
41 TREANOR, Donald BER

 

Tableau

  Tableau of 64 Tableau of 32 Tableau of 16 Tableau of 8
  ENG   SANCHEZ-LETHEM, Paul      
      SANCHEZ-LETHEM, Paul    
      — BYE —      
        SANCHEZ-LETHEM, Paul  
  WAL   BOYLE, Sam     15 / 10  
      BOYLE, Sam    
  NIR   POLLOCK, Andrew   15 / 11    
          SANCHEZ-LETHEM, Paul
  AUS   BURGUN, Alexandre       15 / 9
      BURGUN, Alexandre    
      — BYE —      
        BURGUN, Alexandre  
      — BYE —     15 / 13  
      PAPADOPOULOS, Alexander    
  SCO   PAPADOPOULOS, Alexander      
         
  AUS   ENGLISH, Alexander      
      ENGLISH, Alexander    
      — BYE —      
        ENGLISH, Alexander  
  BER   TREANOR, Donald     15 / 7  
      HARRILALL, Mikesh    
  RSA   HARRILALL, Mikesh   15 / 10    
          ENGLISH, Alexander
  IND   SHERJIN, Rajendran Shanthimol       15 / 14
      SHERJIN, Rajendran Shanthimol    
  CAN   BALLARD, Mark   15 / 14    
        SHERJIN, Rajendran Shanthimol  
      — BYE —     15 / 9  
      SINGH, Udaivir    
  IND   SINGH, Udaivir      
         
  IND   NONGTHOMBAM, Santosh Singh      
      NONGTHOMBAM, Santosh Singh    
      — BYE —      
        NONGTHOMBAM, Santosh Singh  
  NIR   SIMPSON, James     15 / 6  
      BURKHALTER, Marc    
  WAL   BURKHALTER, Marc   15 / 13    
          NONGTHOMBAM, Santosh Singh
  CAN   GATES, Darcy       15 / 14
      GATES, Darcy    
      — BYE —      
        HAY, Chris  
      — BYE —     15 / 14  
      HAY, Chris    
  SCO   HAY, Chris      
         
  SCO   JOHNSTON, Calum      
      JOHNSTON, Calum    
      — BYE —      
        JOHNSTON, Calum  
      — BYE —     15 / 5  
      BURNSIDE, David    
  NIR   BURNSIDE, David      
          JOHNSTON, Calum
  RSA   VUNTU, Athi       15 / 8
      VUNTU, Athi    
  CAN   FOSTER, Kyle   15 / 13    
        MAYNARD, Calum  
      — BYE —     15 / 7  
      MAYNARD, Calum    
  ENG   MAYNARD, Calum      
         
  AUS   RADFORD, Kristian      
      RADFORD, Kristian    
      — BYE —      
        RADFORD, Kristian  
  CAN   BUCKLEY, Michael     15 / 10  
      BUCKLEY, Michael    
  CAN   SUVEG, Bela   15 / 9    
          RADFORD, Kristian
  NZL   OGILVIE, Sheldon       15 / 8
      OGILVIE, Sheldon    
      — BYE —      
        OGILVIE, Sheldon  
      — BYE —     15 / 8  
      MALAHE, Michael    
  RSA   MALAHE, Michael      
         
  SCO   TANNOCK, Neill      
      TANNOCK, Neill    
      — BYE —      
        TANNOCK, Neill  
      — BYE —     15 / 6  
      BURNSIDE, Jonathan    
  NIR   BURNSIDE, Jonathan      
          CROOK, Lachlan
  AUS   SHELLEY, Jeremy       15 / 7
      SHELLEY, Jeremy    
  NZL   RUSHOLME-COBB, Isaac   15 / 6    
        CROOK, Lachlan  
      — BYE —     15 / 13  
      CROOK, Lachlan    
  AUS   CROOK, Lachlan      
         
  IND   KUMAR, Sunil      
      KUMAR, Sunil    
      — BYE —      
        KUMAR, Sunil  
  WAL   EDWARDS, Alex     15 / 10  
      EDWARDS, Alex    
  NZL   BAKER, Matthew   15 / 10    
          CURRAN JONES, Tommy
  SCO   HOFFMANN, Thomas       15 / 11
      HOFFMANN, Thomas    
      — BYE —      
        CURRAN JONES, Tommy  
      — BYE —     15 / 4  
      CURRAN JONES, Tommy    
  ENG   CURRAN JONES, Tommy      
         
  NZL   BISHOP, William      
      BISHOP, William    
      — BYE —      
        EDWARDS, Owen  
      — BYE —     15 / 5  
      EDWARDS, Owen    
  WAL   EDWARDS, Owen      
          GROVER, Elliott
  ENG   GREALEY, Will       15 / 10
      SESUN, Andreas    
  NZL   SESUN, Andreas   15 / 14    
        GROVER, Elliott  
      — BYE —     15 / 10  
      GROVER, Elliott    
  ENG   GROVER, Elliott      
         

Tableau of 8 Semi-finals Final  
  SANCHEZ-LETHEM, Paul      
  15 / 9      
    SANCHEZ-LETHEM, Paul    
    15 / 12    
  ENGLISH, Alexander      
  15 / 14      
      JOHNSTON, Calum  
      15 / 12  
  NONGTHOMBAM, Santosh Singh      
  15 / 14      
    JOHNSTON, Calum    
    15 / 8    
  JOHNSTON, Calum      
  15 / 8      
      CURRAN JONES, Tommy
        14 / 13
  RADFORD, Kristian      
  15 / 8      
    RADFORD, Kristian    
    15 / 9    
  CROOK, Lachlan      
  15 / 7      
      CURRAN JONES, Tommy  
      15 / 9  
  CURRAN JONES, Tommy      
  15 / 11      
    CURRAN JONES, Tommy    
    15 / 13    
  GROVER, Elliott      
  15 / 10      

Final Results

Rank Name State/
Country
1 CURRAN JONES, Tommy ENG
2 JOHNSTON, Calum SCO
3 SANCHEZ-LETHEM, Paul ENG
3 RADFORD, Kristian AUS
5 GROVER, Elliott ENG
6 NONGTHOMBAM, Santosh Singh IND
7 CROOK, Lachlan AUS
8 ENGLISH, Alexander AUS
9 MAYNARD, Calum ENG
10 KUMAR, Sunil IND
11 TANNOCK, Neill SCO
12 HAY, Chris SCO
13 BURGUN, Alexandre AUS
14 OGILVIE, Sheldon NZL
14 EDWARDS, Owen WAL
16 SHERJIN, Rajendran Shanthimol IND
17 SINGH, Udaivir IND
18 MALAHE, Michael RSA
19 BISHOP, William NZL
20 PAPADOPOULOS, Alexander SCO
21 BURNSIDE, David NIR
22 GATES, Darcy CAN
23 BURNSIDE, Jonathan NIR
24 HOFFMANN, Thomas SCO
25 HARRILALL, Mikesh RSA
26 SHELLEY, Jeremy AUS
27 BURKHALTER, Marc WAL
28 VUNTU, Athi RSA
29 BOYLE, Sam WAL
30 SESUN, Andreas NZL
31 BUCKLEY, Michael CAN
32 EDWARDS, Alex WAL
33 BAKER, Matthew NZL
34 SUVEG, Bela CAN
35 GREALEY, Will ENG
36 POLLOCK, Andrew NIR
37 FOSTER, Kyle CAN
38 SIMPSON, James NIR
39 RUSHOLME-COBB, Isaac NZL
40 BALLARD, Mark CAN
41 TREANOR, Donald BER

 

Referees

Referee Pools Tableau
T64 T32 T16 T8 Semi-
Final
Final
CHUA, Ernest 2
CRAWFORD, Anna 2
CREESE, Peter 1 2
DI PASQUALE, Robert 1 1
DOUVIS, Andreas
FAWKES, Boston 2 2 1
HOELLER, Michael 1 2 2 1
KAMYNINA, Anna 1 1
KOVRUNYKH, Andrei 1 2 2 1 2 1
MASAHIKO, Kai 2 1
MENTOR, Victoria 1
NELSON, Michael 1 1
NGUYEN, Thomas 2 2 1
PAYNE, Nick 1
SHACKELTON, Nicola 1 1
SPEAKMAN, Adrian 1 1 2 2 1