headerimg5.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-686-32.jpg
Sponsor-1102-55.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Oceania and Australian Championships 2010
Veteran Men's Sabre
Brisbane Grammar, M.A. Howell Sports Centre

Start List

Fencers (all 12)

Name First name State/Country
ALCOCK Roger VIC
ANDRZEJEWSKI Karol ACT
BORKA Ninel QLD
DIMPEL Hans ACT
FLOOD Derek VIC
HILL James QLD
JANCZEWSKI Jaroslaw VIC
JOHNSON Steve WA
PITTMNAN Nicholas SA
SUDRAN Gary WA
TELEGIN
Alex QLD
WEBBER Geoff VIC

 

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
JANCZEWSKI Jaroslaw VIC V V V 2 V 4/5 8 22
ALCOCK Roger VIC 1 V V 4 4 2/5 0 19
PITTMAN Nicholas SA 3 2 V 2 4 1/5 -6 16
DIMPEL Hans ACT 2 2 2 2 1 0/5 -16 9
BORKA Ninel QLD V V V V V 5/5 14 25
SUDRAN Gary WA 3 V V V 1 3/5 0 19

Poule No 2 V/M Indicator HS
TELEGIN Alex QLD V V V V V 5/5 21 25
HILL James QLD 1 V 3 V 2 2/5 -6 16
JOHNSON Steve WA 1 3 4 V V 2/5 -3 18
WEBBER Geoff VIC 1 V V V V 4/5 4 21
FLOOD Derek VIC 0 4 2 3 V 1/5 -6 14
ANDRZEJEWSKI Karol ACT 1 V 4 2 0 1/5 -10 12

Tableau

1 TELEGIN Alex QLD
TELEGIN Alex
16
TELEGIN Alex
9 PITTMAN Nicholas SA 10/1
HILL James
8 HILL James QLD 10/7
TELEGIN Alex
5 SUDRAN Gary WA 10/1
SUDRAN Gary
12 DIMPEL Hans ACT 10/5
SUDRAN Gary
13 10/9
WEBBER Geoff
4 WEBBER Geoff VIC
TELEGIN Alex
3 JANCZEWSKI Jaroslaw VIC 10/6
JANCZEWSKI Jaroslaw
14
JANCZEWSKI Jaroslaw
11 ANDRZEJEWSKI Karol ACT 10/4
ANDRZEJEWSKI Karol
6 ALCOCK Roger VIC 10/7
BORKA Ninel
7 JOHNSON Steve WA 10/3
JOHNSON Steve
10 FLOOD Derek VIC 10/5
BORKA Ninel
15 10/2
BORKA Ninel
2 BORKA Ninel QLD

Final Result


Name First name State/Country
1 TELEGIN Alex QLD Gold Medal Overall
2 BORKA Ninel QLD
3 JANCZEWSKI Jaroslaw VIC
3 SUDRAN Gary WA Gold Medal 50+ Category
5 WEBBER Geoff VIC
6 JOHNSON Steve WA
7 HILL James QLD
8 ANDRZEJEWSKI Karol ACT
9 ALCOCK Roger VIC
10 PITTMAN Nicholas SA
11 FLOOD Derek VIC
12 DIMPEL Hans ACT

Referee Activity

Name First name Matches Finales
AUTY Sam 2 0
CHOW John 4 3
SMITH Cameron 2 0