headerimg10.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-118-11.jpg
Sponsor-118-38.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Open Women's Foil
Brisbane Grammar, M.A. Howell Sports Centre

Start List

Fencers (all 26)

Name First name State
BLYTH Lisa WA
BONNEY-MILLETT Jenny QLD
BUDNIAK Fiona NSW
BUDNIAK Jackie NSW
CLARKE Sarah QLD
COLAVITTI Portia QLD
DANIEL Claire QLD
FORDHAM Ashleigh NSW
HILL Mita WA
HUGHES Alex QLD
HUMPHERY Helene NSW
JANSSON Ronja QLD
KARDAS Ania VIC
KOVACS Anna NSW
KWAG Alicia QLD
MARRAMA Veronica QLD
PEDLER Elizabeth WA
RYAN Emma VIC
SCIBIORSKI Elizabeth WA
SIMPSON Kitty QLD
SKOKAN Kate NSW
SLOWIACZEK Anna NSW
SOKOLOVSKAJA Margarita NSW
SUNG Lishan NSW
TIERNEY Catherine VIC
WARD Katie QLD

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
COLAVITTI Portia Qld V V V 2 V 1 4/6 3 23
MARRAMA Veronica Qld 3 2 2 0 2 0 0/6 -21 9
HUGHES Alex Qld 2 V V 1 3 1 2/6 -8 17
FORDHAM Ashleigh NSW 3 V 3 V V 1 3/6 2 22
SLOWIACZEK Anna NSW V V V 2 V 3 4/6 13 25
BLYTH Lisa WA 2 V V 1 0 0 2/6 -12 13
KARDAS Ania Vic V V V V V4 V 6/6 23 29

Poule No 2 V/M Indicator HS
SOKOLOVSKAJA Margarita NSW V 2 V V 0 3 3/6 5 20
BUDNIAK Fiona NSW 0 0 V 0 1 3 1/6 -16 9
SUNG Lishan NSW V V V V V4 V 6/6 20 29
WARD Katie Qld 0 0 0 0 1 0 0/6 -29 1
SIMPSON Kitty Qld 0 V 0 V 1 1 2/6 -8 12
HILL Mita WA V V 3 V V 4 4/6 15 27
TIERNEY Catherine Vic V V 4 V V V 5/6 13 29

Poule No 3 V/M Indicator HS
BONNEY-MILLETT Jenny Qld V V 2 V V 4/5 15 22
KWAG Alicia Qld 1 V 2 1 3 1/5 -10 12
JANSSON Ronja Qld 1 2 0 3 1 0/5 -18 7
KOVACS Anna NSW V4 V V V 2 4/5 10 21
BUDNIAK Jackie NSW 0 V V 2 V 3/5 -1 17
SCIBIORSKI Elisabeth WA 1 V V V 4 3/5 4 20

 

Poule No 4 V/M Indicator HS
DANIEL Claire Qld V V V 3 3 3/5 8 21
CLARKE Sarah Qld 0 0 1 1 1 0/5 -22 3
PEDLER Elizabeth WA 1 V 3 4 2 1/5 -5 15
HUMPHERY Helene NSW 2 V V V 2 3/5 2 19
SKOKAN Kate NSW V V V 3 V3 4/5 6 21
RYAN Emma Vic V V V V 2 4/5 11 22

D/E R32-->R16

1 KARDAS Ania Vic
KARDAS Ania
32
KARDAS Ania
17 HUGHES Alex Qld 15/6
FORDHAM Ashleigh
16 FORDHAM Ashleigh NSW 15/7
9 SLOWIACZEK Anna NSW
SLOWIACZEK Anna
24 MARRAMA Veronica Qld 15/2
HILL Mita
25 CLARKE Sarah Qld 15/8
HILL Mita
8 HILL Mita WA 15/6
5 RYAN Emma Vic
RYAN Emma
28
RYAN Emma
21 KWAG Alicia Qld 15/5
SCIBIORSKI Elisabeth
12 SCIBIORSKI Elisabeth WA 15/8
13 HUMPHERY Helene NSW
HUMPHERY Helene
20 PEDLER Elizabeth WA 15/14
BONNEY-MILLETT Jenny
29 15/7
BONNEY-MILLETT Jenny
4 BONNEY-MILLETT Jenny Qld
3 TIERNEY Catherine Vic
TIERNEY Catherine
30
TIERNEY Catherine
19 BLYTH Lisa WA 15/12
BUDNIAK Jackie
14 BUDNIAK Jackie NSW 15/7
11 DANIEL Claire Qld
DANIEL Claire
22 BUDNIAK Fiona NSW 15/4
DANIEL Claire
27 15/6
KOVACS Anna
6 KOVACS Anna NSW
7 SKOKAN Kate NSW
SKOKAN Kate
26 WARD Katie Qld 15/4
SKOKAN Kate
23 JANSSON Ronja Qld 15/10
COLAVITTI Portia
10 COLAVITTI Portia Qld 15/1
15 SOKOLOVSKAJA Margarita NSW
SOKOLOVSKAJA Margarita
18 SIMPSON Kitty Qld 15/4
SUNG Lishan
31 15/8
SUNG Lishan
2 SUNG Lishan NSW

D/E R8-->Final

1 KARDAS Ania Vic
KARDAS Ania
8 HILL Mita WA 15/8
KARDAS Ania
5 RYAN Emma Vic 15/11
BONNEY-MILLETT Jenny
4 BONNEY-MILLETT Jenny Qld 15/11
KARDAS Ania
3 TIERNEY Catherine Vic 15/8
DANIEL Claire
6 DANIEL Claire Qld 15/6
DANIEL Claire
7 SKOKAN Kate NSW 15/11
SUNG Lishan
2 SUNG Lishan NSW 15/3

Final Rank

Ranking Name First name State
1 KARDAS Ania VIC
2 DANIEL Claire QLD
3= BONNEY-MILLETT Jenny QLD
3= SUNG Lishan NSW
5 TIERNEY Catherine VIC
6 RYAN Emma VIC
7 SKOKAN Kate NSW
8 HILL Mita WA
9 KOVACS Anna NSW
10 SLOWIACZEK Anna NSW
11 COLAVITTI Portia QLD
12 SCIBIORSKI Elisabeth WA
13 HUMPHERY Helene NSW
14 BUDNIAK Jackie NSW
15 SOKOLOVSKAJA Margarita NSW
16 FORDHAM Ashleigh NSW
17 HUGHES Alex QLD
18 SIMPSON Kitty QLD
19 BLYTH Lisa WA
20 PEDLER Elizabeth WA
21 KWAG Alicia QLD
22 BUDNIAK Fiona NSW
23 JANSSON Ronja QLD
24 MARRAMA Veronica QLD
25 CLARKE Sarah QLD
26 WARD Katie QLD

Referee Activity

Name First name State Category Poules Matches Finales
CAPON Simon NSW 1 6 0
DARRAGH Stephen AFF B 1 0 0
DOWNES John NSW 0 1 0
FITZGERALD Hayden NSW 1 5 0
HART Chris Qld 0 3 2
HART Jeremy Qld 0 2 0
HYDE-PAGE Ed Qld 1 2 0
SHELLEY Jeremy Vic 0 0 1
WEBBER Lucas Vic 1 3 0