headerimg16.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-338-49.jpg
Sponsor-1102-55.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Open Men's Sabre
Brisbane Grammar, M.A. Howell Sports Centre

Start List

Fencers (all 32)

Name First name State/Country
ALCOCK Roger VIC
ANDRZEJEWSKI Karol ACT
BORKA Ninel QLD
BRISTOW Keir VIC
CASAGRANDE Zac QLD
CHOW John NSW
FINKEL Alex VIC
FLOOD Derek VIC
FOX Mitchell NSW
HARCOURT Mike QLD
HARTUP Russell SA
JACCARD Frederic NSW
JANCZEWSKI Jaroslaw VIC
JOHNSON Steve WA
LEONHARD Zak WA
LIAO Sam QLD
MACLEAN Gareth QLD
MANSFIELD Luke NSW
MCFADYEN David QLD
NELSON Michael QLD
PEACOCK Gabriel NSW
PULLEN Jonathan NSW
RACIBORSKI Joe NSW
ROBB Hamlyn QLD
ROWLEY Jasper NSW
SCUDDS Sutherlan WA
SIMPSON Fraser QLD
TELEGIN Alex QLD
VAN HAERINGEN Ben QLD
WALSH James QLD
WEBBER Geoff VIC
WILCOCK Adam NSW

 

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
CASAGRANDE Zac QLD V V V V 1 V 5/6 11 26
NELSON Michael QLD 1 V V V 1 V 4/6 6 22
ROBB Hamlyn QLD 3 1 1 3 2 V 1/6 -11 15
PEACOCK Gabriel NSW 1 2 V V 2 V 3/6 2 20
ROWLEY Jasper NSW 4 2 V 0 1 V 2/6 -6 17
SCUDDS Sutherlan WA V V V V V V 6/6 22 30
WEBBER Geoff VIC 1 1 1 2 0 1 0/6 -24 6

Poule No 2 V/M Indicator HS
WALSH James QLD V V V V V V 6/6 24 30
SIMPSON Fraser QLD 1 V 4 V V V 4/6 4 25
MACLEAN Gareth QLD 0 3 4 V V V 3/6 1 22
PULLEN Jonathan NSW 2 V V V V 4 4/6 5 26
MANSFIELD Luke NSW 3 4 3 2 3 2 0/6 -13 17
ALCOCK Roger VIC 0 1 1 1 V 0 1/6 -20 8
HARTUP Russell SA 0 3 2 V V V 3/6 -1 20

Poule No 3 V/M Indicator HS
HARCOURT Mike QLD V V V 3 V 4/5 13 23
MCFADYEN David QLD 0 V 1 2 1 1/5 -15 9
FINKEL Alex VIC 2 4 0 V 2 1/5 -10 13
FOX Mitchell NSW 2 V V 4 3 2/5 3 19
JACCARD Frederic NSW V V 3 V V 4/5 7 23
LEONHARD Zak WA 1 V V V 2 3/5 2 18

Poule No 4 V/M Indicator HS
VAN HAERINGEN Ben QLD 3 3 1 V V 2/5 -6 17
TELEGIN Alex QLD V V 4 V V 4/5 8 24
BRISTOW Keir VIC V 3 2 V V 3/5 6 20
WILCOCK Adam NSW V V V V V 5/5 16 25
JOHNSON Steve WA 4 4 1 2 V 1/5 -6 16
ANDRZEJEWSKI Karol ACT 4 1 0 0 2 0/5 -18 7

Poule No 5 V/M Indicator HS
FLOOD Derek VIC 2 V 0 1 2 1/5 -14 10
JANCZEWSKI Jaroslaw VIC V V 0 4 4 2/5 1 18
RACIBORSKI Joe NSW 4 0 V V 2 2/5 -6 16
CHOW John NSW V V 4 4 V 3/5 10 23
LIAO Sam QLD V V 3 V 3 3/5 2 21
BORKA Ninel QLD V V V 3 V 4/5 7 23

Tableau 32=>16

1 WALSH James QLD
WALSH James
32 WEBBER Geoff VIC 15/1
WALSH James
17 MACLEAN Gareth QLD 15/6
PEACOCK Gabriel
16 PEACOCK Gabriel NSW 15/13
9 NELSON Michael QLD
NELSON Michael
24 JOHNSON Steve WA 15/13
NELSON Michael
25 FINKEL Alex VIC 15/13
BORKA Ninel
8 BORKA Ninel QLD 15/14
5 HARCOURT Mike QLD
HARCOURT Mike
28 ROBB Hamlyn QLD 15/3
HARCOURT Mike
21 VAN HAERINGEN Ben QLD 15/10
CHOW John
12 CHOW John NSW 15/10
13 BRISTOW Keir VIC
BRISTOW Keir
20 JANCZEWSKI Jaroslaw VIC 15/8
CASAGRANDE Zac
29 ALCOCK Roger VIC 15/10
CASAGRANDE Zac
4 CASAGRANDE Zac QLD 15/4
3 WILCOCK Adam NSW
WILCOCK Adam
30 MANSFIELD Luke NSW 15/10
WILCOCK Adam
19 FOX Mitchell NSW 15/6
FOX Mitchell
14 LIAO Sam QLD 15/6
11 SIMPSON Fraser QLD
SIMPSON Fraser
22 RACIBORSKI Joe NSW 15/14
TELEGIN Alex
27 MCFADYEN David QLD 15/3
TELEGIN Alex
6 TELEGIN Alex QLD 15/7
7 JACCARD Frederic NSW
JACCARD Frederic
26 FLOOD Derek VIC 15/0
JACCARD Frederic
23 ROWLEY Jasper NSW 15/11
ROWLEY Jasper
10 PULLEN Jonathan NSW 15/14
15 LEONHARD Zak WA
LEONHARD Zak
18 HARTUP Russell SA 15/9
SCUDDS Sutherlan
31 ANDRZEJEWSKI Karol ACT 15/7
SCUDDS Sutherlan
2 SCUDDS Sutherlan WA 15/4

tableau 8=>Final

1 WALSH James QLD
WALSH James
8 NELSON Michael QLD 15/4
WALSH James
5 HARCOURT Mike QLD 15/12
HARCOURT Mike
4 CASAGRANDE Zac QLD 15/11
SCUDDS Sutherlan
3 WILCOCK Adam NSW 15/13
TELEGIN Alex
6 TELEGIN Alex QLD 15/11
SCUDDS Sutherlan
7 JACCARD Frederic NSW 15/7
SCUDDS Sutherlan
2 SCUDDS Sutherlan WA 15/5

Final Results


Name First name State/Country
1 SCUDDS Sutherlan WA
2 WALSH James QLD
3 HARCOURT Mike QLD
3 TELEGIN Alex QLD
5 WILCOCK Adam NSW
6 CASAGRANDE Zac QLD
7 JACCARD Frederic NSW
8 NELSON Michael QLD
9 BORKA Ninel QLD
10 SIMPSON Fraser QLD
11 CHOW John NSW
12 BRISTOW Keir VIC
13 LEONHARD Zak WA
14 PEACOCK Gabriel NSW
15 FOX Mitchell NSW
16 ROWLEY Jasper NSW
17 PULLEN Jonathan NSW
18 LIAO Sam QLD
19 MACLEAN Gareth QLD
20 HARTUP Russell SA
21 JANCZEWSKI Jaroslaw VIC
22 VAN HAERINGEN Ben QLD
23 RACIBORSKI Joe NSW
24 JOHNSON Steve WA
25 FINKEL Alex VIC
26 FLOOD Derek VIC
27 MCFADYEN David QLD
28 ROBB Hamlyn QLD
29 ALCOCK Roger VIC
30 MANSFIELD Luke NSW
31 ANDRZEJEWSKI Karol ACT
32 WEBBER Geoff VIC

Referee Activity

Name First name Matches Finales
BORKA Ninel 1 0
BRISTOW Keir 1 0
CASAGRANDE Zac 1 0
DARRAGH Stephen 8 3
FOX Mitchell 2 0
HARCOURT Tony 4 0
LEONHARD Zac 1 0
NELSON Michael 1 0
PEACOCK Gabriel 1 0
SCUDDS Sutherlan 1 0
SIMPSON Fraser 1 0
SMITH Cameron 2 0
TELEGIN Alex 1 0
WALSH James 2 0
WILCOCK Adam 1 0