headerimg12.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-1257-66.jpg
Sponsor-686-32.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championship 2010
Junior Men's Sabre
State Fencing Centre, North Melbourne

 

Start List

Name First name State/Country
CHEN Jack NZL
FOX Mitchell NSW
JIANG Andy NSW
KHAIDUROV Andrei VIC
LEE Matthew NSW
LEONHARD Zak WA
LIAO Sam QLD
MACLEAN Gareth QLD
MCCLOSKEY Stephen NSW
NELSON Michael QLD
OSVATH Daniel NSW
PULLEN Jonathan NSW
SCOTT Andrew WA
SCUDDS Sutherlan WA

 

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
FOX Mitchell NSW V V 3 4 1 V 3/6 3 23
PULLEN Jonathan NSW 3 V V 3 0 V 3/6 -2 21
NELSON Michael QLD 1 4 V V 0 V 3/6 3 20
CHEN Jack NZL V 2 0 3 2 V 2/6 -10 17
OSVATH Daniel NSW V V 2 V 0 V 4/6 1 22
SCUDDS Sutherlan WA V V V V V V 6/6 26 30
MCCLOSKEY Stephen NSW 1 2 0 4 1 1 0/6 -21 9

Poule No 2 V/M Indicator HS
LEE Matthew NSW 2 2 4 3 2 2 0/6 -15 15
JIANG Andy NSW V V V V 3 3 4/6 8 26
LEONHARD Zak WA V 1 V V 4 V 4/6 6 25
KHAIDUROV Andrei VIC V 3 2 2 V 2 2/6 -8 19
LIAO Sam QLD V 2 3 V V 2 3/6 1 22
MACLEAN Gareth QLD V V V 3 1 2 3/6 -3 21
SCOTT Andrew WA V V 2 V V V 5/6 11 27

DE 16-->Final

1 SCUDDS Sutherlan WA
SCUDDS Sutherlan
16
SCUDDS Sutherlan
9 PULLEN Jonathan NSW 15/3
LIAO Sam
8 LIAO Sam QLD 15/7
SCUDDS Sutherlan
5 OSVATH Daniel NSW 15/7
OSVATH Daniel
12 CHEN Jack NZL 15/8
LEONHARD Zak
13 LEE Matthew NSW 15/14
LEONHARD Zak
4 LEONHARD Zak WA 15/3
SCUDDS Sutherlan
3 JIANG Andy NSW 15/11
JIANG Andy
14 MCCLOSKEY Stephen NSW 15/7
FOX Mitchell
11 KHAIDUROV Andrei VIC 15/9
FOX Mitchell
6 FOX Mitchell NSW 15/3
FOX Mitchell
7 NELSON Michael QLD 15/7
NELSON Michael
10 MACLEAN Gareth QLD 15/9
NELSON Michael
15 15/14
SCOTT Andrew
2 SCOTT Andrew WA

Final Ranking

Name First name State/
Country
1 SCUDDS Sutherlan WA
2 FOX Mitchell NSW
3 LEONHARD Zak WA
3 NELSON Michael QLD
5 SCOTT Andrew WA
6 JIANG Andy NSW
7 OSVATH Daniel NSW
8 LIAO Sam QLD
9 PULLEN Jonathan NSW
10 MACLEAN Gareth QLD
11 KHAIDUROV Andrei VIC
12 CHEN Jack NZL
13 LEE Matthew NSW
14 MCCLOSKEY Stephen NSW

Referee Activity

Name First name Poules Matches Finales
DARRAGH Stephen 1 2 2
JIANG Rick 1 4 0
LEUNG Char 0 5 1