headerimg13.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-251-69.jpg
Sponsor-425-27.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championship 2010
Junior Women's Epee
State Fencing Centre, North Melbourne

 

Start List

Name First name State/Country
BAIN Tegan QLD
BLOCK Sara VIC
CAMPBELL Carla NZL
CLARKE Sarah QLD
CRAWFORD Anna QLD
CRAWFORD Rose QLD
D'ARGAVILLE Brittany VIC
D'ARGAVILLE Chantal VIC
DAVISON Annelyse NSW
DEVEREAUX Annie QLD
ESPOSITO Chloe NSW
FORDHAM Ashleigh NSW
HAGGETT Malindi WA
HILL Mita WA
KENT Laura NSW
MIHAILESCU Ioana VIC
REDMOND Elizabeth QLD
REYNOLDS Amy VIC
SHER Diana VIC
TAUSAN Leah VIC
WHITEHEAD Dee WA

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
DEVEREAUX Annie QLD 3 V V V 2 2 3/6 -1 22
SHER Diana VIC V V V V V V 6/6 17 30
DAVISON Annelyse NSW 3 3 3 3 2 2 0/6 -11 16
CLARKE Sarah QLD 1 0 V4 2 2 3 1/6 -16 12
D'ARGAVILLE Chantal VIC 4 1 V V V 4 3/6 1 24
ESPOSITO Chloe NSW V 4 V3 V 3 V 4/6 5 25
WHITEHEAD Dee WA V 2 V V V 4 4/6 5 26

Poule No 2 V/M Indicator HS
TAUSAN Leah VIC V V V V V 3 5/6 15 28
REYNOLDS Amy VIC 2 V V V 2 4 3/6 -1 23
BLOCK Sara VIC 2 3 V V 3 2 2/6 -7 20
CRAWFORD Anna QLD 3 3 3 V V 0 2/6 -7 19
REDMOND Elizabeth QLD 0 3 4 2 1 0 0/6 -20 10
FORDHAM Ashleigh NSW 1 V V 4 V 3 3/6 2 23
HILL Mita WA V V V V V V 6/6 18 30

Poule No 3 V/M Indicator HS
D'ARGAVILLE Brittany VIC V 1 2 V 4 V 3/6 -1 22
CRAWFORD Rose QLD 3 0 0 2 1 V4 1/6 -18 10
HAGGETT Malindi WA V V 4 V4 3 4 3/6 9 25
MIHAILESCU Ioana VIC V V V V V 4 5/6 14 29
BAIN Tegan QLD 2 V 0 2 0 0 1/6 -17 9
CAMPBELL Carla NZL V V V 2 V V 5/6 11 27
KENT Laura NSW 3 3 V V V 3 3/6 2 24

DE32-->8

1 HILL Mita WA
HILL Mita
32
HILL Mita
17 CLARKE Sarah QLD 15/5
CLARKE Sarah
16 CRAWFORD Anna QLD 15/10
HAGGETT Malindi
9 KENT Laura NSW 15/13
KENT Laura
24
HAGGETT Malindi
25 15/6
HAGGETT Malindi
8 HAGGETT Malindi WA
5 CAMPBELL Carla NZL
CAMPBELL Carla
28
REYNOLDS Amy
21 REDMOND Elizabeth QLD 15/14
REYNOLDS Amy
12 REYNOLDS Amy VIC 15/5
MIHAILESCU Ioana
13 DEVEREAUX Annie QLD 15/10
DEVEREAUX Annie
20 DAVISON Annelyse NSW 11/9
MIHAILESCU Ioana
29 15/10
MIHAILESCU Ioana
4 MIHAILESCU Ioana VIC
3 TAUSAN Leah VIC
TAUSAN Leah
30
TAUSAN Leah
19 CRAWFORD Rose QLD 15/7
D'ARGAVILLE Brittany
14 D'ARGAVILLE Brittany VIC 15/2
TAUSAN Leah
11 D'ARGAVILLE Chantal VIC 13/10
D'ARGAVILLE Chantal
22
WHITEHEAD Dee
27 by abandonment
WHITEHEAD Dee
6 WHITEHEAD Dee WA
7 ESPOSITO Chloe NSW
ESPOSITO Chloe
26
ESPOSITO Chloe
23 15/11
FORDHAM Ashleigh
10 FORDHAM Ashleigh NSW
SHER Diana
15 BLOCK Sara VIC 15/7
BLOCK Sara
18 BAIN Tegan QLD 15/8
SHER Diana
31 15/1
SHER Diana
2 SHER Diana VIC

DE8 --> Final

1 HILL Mita WA
HAGGETT Malindi
8 HAGGETT Malindi WA 15/13
MIHAILESCU Ioana
5 REYNOLDS Amy VIC 15/13
MIHAILESCU Ioana
4 MIHAILESCU Ioana VIC 15/10
SHER Diana
3 TAUSAN Leah VIC 15/7
TAUSAN Leah
6 WHITEHEAD Dee WA 13/10
SHER Diana
7 ESPOSITO Chloe NSW 15/13
SHER Diana
2 SHER Diana VIC 15/7

Final Ranking

Name First name State/Country
1 SHER Diana VIC
2 MIHAILESCU Ioana VIC
3 HAGGETT Malindi WA
3 TAUSAN Leah VIC
5 HILL Mita WA
6 WHITEHEAD Dee WA
7 ESPOSITO Chloe NSW
8 REYNOLDS Amy VIC
9 CAMPBELL Carla NZL
10 KENT Laura NSW
11 FORDHAM Ashleigh NSW
12 D'ARGAVILLE Chantal VIC
13 D'ARGAVILLE Brittany VIC
13 DEVEREAUX Annie QLD
15 BLOCK Sara VIC
16 CLARKE Sarah QLD
17 CRAWFORD Anna QLD
18 BAIN Tegan QLD
19 CRAWFORD Rose QLD
20 DAVISON Annelyse NSW
21 REDMOND Elizabeth QLD

Referee Activity

Name First name Poules Matches Finales
BISHOP William 1 4 1
CASAGRADE Zac 0 1 0
DZODZOS Michael 0 3 0
HYDE-PAGE Edward 1 4 0
SHELLEY Jeremy 1 4 1
TALBOT-WRIGHT Ben 0 1 1