headerimg17.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-1257-66.jpg
Sponsor-686-32.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Cadet Womens Sabre
Marrickville, Sydney

Start List

Name First name State/
Country
ALEXANDER Stephanie NZL
CLEMENTSON Alice NSW
BARNARD Mathilda NSW
BURGESS Melissa NZL
CRAWFORD Anna QLD
CRAWFORD Rose QLD
CROSS Sophie WA
D'ARGAVILLE Chantal VIC
FORDHAM Lindsay NSW
MAROTTA Emily VIC
MARTIN Susannah QLD
MERCER Rachel NZL
RAMSAY Hannah NZL
SIMPSON Kitty QLD
SUNG Lishan NSW
TIERNEY Catherine VIC

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
MAROTTA Emily VIC 3 4 V 2 1 V V 3/7 -3 25
FORDHAM Lindsay NSW V V V 2 V V V 6/7 13 32
BARNARD Mathilda NSW V 3 V 1 4 3 V 3/7 -2 26
MERCER Rachel NZL 1 1 1 1 1 V V 2/7 -16 15
TIERNEY Catherine VIC V V V V V V V 7/7 24 35
CRAWFORD Anna QLD V 3 V V 2 V V 5/7 14 30
ALEXANDER Stephanie NZL 4 1 V 2 3 0 V 2/7 -12 20
MARTIN Susannah QLD 3 3 3 4 0 0 4 0/7 -18 17

Poule No 2 V/M Indicator HS
CRAWFORD Rose QLD 3 1 V 1 2 1 2 1/7 -17 15
CLEMENTSON Alice NSW V V 4 2 V 2 4 3/7 1 27
SUNG Lishan NSW V 2 V V V V V 6/7 16 32
BURGESS Melissa NZL 2 V 0 1 1 V V 3/7 -13 19
SIMPSON Kitty QLD V V 4 V V V V 6/7 18 34
D'ARGAVILLE Chantal VIC V 1 0 V 4 V V 4/7 0 25
RAMSAY Hannah NZL V V 2 4 2 4 V 3/7 2 27
CROSS Sophie WA V V 4 4 1 3 2 2/7 -7 24

Direct Elimination

1 TIERNEY Catherine VIC
TIERNEY Catherine
16 MARTIN Susannah QLD 15/4
TIERNEY Catherine
9 BARNARD Mathilda NSW 15/4
CLEMENTSON Alice
8 CLEMENTSON Alice NSW 15/14
TIERNEY Catherine
5 CRAWFORD Anna QLD 15/8
CRAWFORD Anna
12 CROSS Sophie WA 15/6
CRAWFORD Anna
13 ALEXANDER Stephanie NZL 15/12
FORDHAM Lindsay
4 FORDHAM Lindsay NSW 15/12
TIERNEY Catherine
3 SUNG Lishan NSW 15/8
SUNG Lishan
14 MERCER Rachel NZL 15/4
SUNG Lishan
11 BURGESS Melissa NZL 15/3
D'ARGAVILLE Chantal
6 D'ARGAVILLE Chantal VIC 15/4
SUNG Lishan
7 RAMSAY Hannah NZL 15/5
MAROTTA Emily
10 MAROTTA Emily VIC 15/12
SIMPSON Kitty
15 CRAWFORD Rose QLD 15/14
SIMPSON Kitty
2 SIMPSON Kitty QLD 15/4

Final Results


Name First name State/
Country
1 TIERNEY Catherine VIC
2 SUNG Lishan NSW
3 CRAWFORD Anna QLD
3 SIMPSON Kitty QLD
5 FORDHAM Lindsay NSW
6 D'ARGAVILLE Chantal VIC
7 CLEMENTSON Alice NSW
8 MAROTTA Emily VIC
9 RAMSAY Hannah NZL
10 BARNARD Mathilda NSW
11 BURGESS Melissa NZL
12 CROSS Sophie WA
13 ALEXANDER Stephanie NZL
14 MERCER Rachel NZL
15 CRAWFORD Rose QLD
16 MARTIN Susannah QLD

Referee Activity

Name First name State
Poules Matches Finales
ANDRE Alex NSW 1 2 0
AUTY Sam NSW 1 3 1
DARRAGH Stephen NSW 0 0 1
HART Jeremy QLD 1 1 0
PULLEN Jonathon NSW 1 2 0
RACIBORSKI Joe NSW 1 3 1
TALBOT-WRIGHT Ben NSW 1 1 0