Print
Category: 2010 - Cadet and U15 National Championships

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Cadet Womens Foil
Marrickville

Start List

Name First name State/
Country
ALEXANDER Stephanie NZL
BARRATT Georgina SA
BOYD Alice NZL
BOYER Kate NZL
BOYS Kate QLD
BRUSH Imogen NSW
BURGESS Melissa NZL
BUTLER Olive NZL
CHAN Wai Ling NZL
CHRISTIE Grace NZL
CHUA Min Hui SIN
CLARKE Sarah QLD
CONDON Georgia QLD
CRAWFORD Anna QLD
CROSS Sophie WA
DE KANTZOW Rose NSW
DEVEREAUX Annie QLD
DUFF Kate WA
DYSON Rosa VIC
FORDHAM Lindsay NSW
FU Zhi Ying Denise SIN
GOLDTHORPE Cara VIC
GRAHAM-WHITE Claire NSW
HOPPER Jazmin NZL
HUGHES Alex QLD
KAPLUN Gulsara SA
KARDAS Ania VIC
KWA Katherine NSW
KWAG Alicia QLD
LAM Yu Wing Rachel SIN
LEE Abigail WA
LEE Ming Yi NZL
LEE Thalia Ping SIN
LIM Qi Hui SIN
MANGION Leah NSW
MAROTTA Emily VIC
MCBRYDE Tess QLD
MERCER Rachel NZL
MULHERN Sarah WA
MURRAY Jessica WA
SCOTT Alana VIC
SIMPSON Kitty QLD
SUNG Lishan NSW
TAYLOR Georgia QLD
TREMSCHNIG Anna QLD
WANG Pamela SIN
WONG Chloe Jie Yi SIN
WONG Ye Ying Liane SIN
WYLLIE Stephanie NZL
YELLAND Jenna VIC
YEO Lynn SIN

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
WONG Ye Ying Liane Sin V V V V V V 6/6 23 30
CONDON Georgia Qld 2 4 1 V 2 2 1/6 -11 16
DUFF Kate Wa 1 V V V V V 5/6 9 26
LEE Thalia Ping Sin 2 V 2 V 4 V 3/6 7 23
MCBRYDE Tess Qld 0 2 2 0 1 0 0/6 -25 5
LEE Ming Yi Nzl 1 V 2 V V V3 4/6 2 21
KWA Katherine Nsw 1 V 2 0 V 2 2/6 -5 15

Poule No 2 V/M Indicator HS
TREMSCHNIG Anna Qld 3 1 1 1 3 2 0/6 -19 11
BOYER Kate Nzl V 1 1 0 3 V 2/6 -10 15
WANG Pamela Sin V V V 1 3 2 3/6 0 21
BOYS Kate Qld V V 4 1 4 V 3/6 3 24
SUNG Lishan Nsw V V V V V V 6/6 25 30
SCOTT Alana Vic V V V V 1 V 5/6 7 26
LEE Abigail Wa V 2 V 4 1 1 2/6 -6 18

Poule No 3 V/M Indicator HS
CHRISTIE Grace Nzl V 0 2 4 0 1/5 -12 11
BURGESS Melissa Nzl 3 3 1 0 2 0/5 -15 9
KARDAS Ania Vic V V V V V 5/5 18 25
WONG Chloe Jie Yi Sin V V4 1 2 V 3/5 2 17
TAYLOR Georgia Qld V V 0 V3 4 3/5 1 17
BRUSH Imogen Nsw V V 3 4 V 3/5 6 22

Poule No 4 V/M Indicator HS
BOYD Alice Nzl 3 1 V 0 V 0 2/6 -12 14
FORDHAM Lindsay Nsw V V 1 0 4 1 2/6 -11 16
HUGHES Alex Qld V 4 3 0 4 4 1/6 -6 20
HOPPER Jazmin Nzl 2 V V 2 V 3 3/6 0 22
TIERNEY Catherine Vic V V V V4 V V 6/6 24 29
KAPLUN Gulsara Sa 4 V V 4 1 2 2/6 -7 21
CHUA Min Hui Sin V V V V 2 V 5/6 12 27

Poule No 5 V/M Indicator HS
CROSS Sophie Wa 4 4 3 3 2 0/5 -9 16
LIM Qi Hui Sin V V V V4 2 4/5 8 21
DEVEREAUX Annie Qld V 4 3 1 V 2/5 -3 18
BUTLER Olive Nzl V 1 V 1 3 2/5 -6 15
MAROTTA Emily Vic V 1 V V V3 4/5 8 19
DE KANTZOW Rose Nsw V V3 2 V 2 3/5 2 17

Poule No 6 V/M Indicator HS
KWAG Alicia Qld 2 0 0 V V 2/5 -2 12
CLARKE Sarah Qld V3 2 1 V V 3/5 -2 16
CHAN Wai Ling Nzl V V 3 V V 4/5 12 23
YEO Lynn Sin V V V V V 5/5 20 25
MURRAY Jessica Wa 0 2 0 0 1 0/5 -22 3
GOLDTHORPE Cara Vic 1 4 4 1 V 1/5 -6 15

Poule No 7 V/M Indicator HS
WYLLIE Stephanie Nzl 1 1 2 3 1 0/5 -14 8
ALEXANDER Stephanie Nzl V2 V V V V4 5/5 11 21
MANGION Leah Nsw V 3 V 4 3 2/5 2 20
LAM Yu Wing Rachel Sin V 3 2 V 0 2/5 -4 15
SIMPSON Kitty Qld V 1 V 2 1 2/5 -7 14
DYSON Rosa Vic V 2 V V V4 4/5 12 21

Poule No 8 V/M Indicator HS
YELLAND Jenna Vic V3 2 V V 2 3/5 7 17
GRAHAM-WHITE Claire Nsw 1 3 V V 2 2/5 -1 16
FU Zhi Ying Denise Sin V4 V V 1 V4 4/5 7 19
BARRATT Georgina Sa 2 3 1 3 0 0/5 -16 9
MERCER Rachel Nzl 0 1 V V V 3/5 1 16
CRAWFORD Anna Qld V3 V 1 V 1 3/5 2 15

D/E R64--->R16

1 SUNG Lishan NSW
SUNG Lishan
64
SUNG Lishan
33 BUTLER Olive NZL 15/5
LAM Yu Wing Rachel
32 LAM Yu Wing Rachel SIN 15/5
SUNG Lishan
17 BRUSH Imogen NSW 15/2
BRUSH Imogen
48 BARRATT Georgina Sa 15/6
BRUSH Imogen
49 TREMSCHNIG Anna Qld 15/8
YELLAND Jenna
16 YELLAND Jenna Vic 9/8
9 SCOTT Alana Vic
SCOTT Alana
56
SCOTT Alana
41 GOLDTHORPE Cara Vic 15/5
LEE Thalia Ping
24 LEE Thalia Ping SIN 15/14
DUFF Kate
25 BOYS Kate Qld 15/6
BOYS Kate
40 BOYD Alice NZL 15/12
DUFF Kate
57 15/7
DUFF Kate
8 DUFF Kate WA
5 KARDAS Ania Vic
KARDAS Ania
60
KARDAS Ania
37 KAPLUN Gulsara Sa 15/2
MANGION Leah
28 MANGION Leah NSW 15/6
KARDAS Ania
21 TAYLOR Georgia Qld 153/0
TAYLOR Georgia
44 CONDON Georgia Qld 15/9
LIM Qi Hui
53 9/6
LIM Qi Hui
12 LIM Qi Hui SIN
13 MAROTTA Emily Vic
MAROTTA Emily
52
MAROTTA Emily
45 CROSS Sophie WA 13/8
CROSS Sophie
20 CRAWFORD Anna Qld 9/8
MAROTTA Emily
29 GRAHAM-WHITE Claire NSW 15/2
LEE Abigail
36 LEE Abigail WA 15/9
LEE Abigail
61 15/14
YEO Lynn
4 YEO Lynn SIN
3 WONG Ye Ying Liane SIN
WONG Ye Ying Liane
62
WONG Ye Ying Liane
35 KWA Katherine NSW 15/5
KWA Katherine
30 KWAG Alicia Qld 15/1
WONG Ye Ying Liane
19 DE KANTZOW Rose NSW 15/3
DE KANTZOW Rose
46 WYLLIE Stephanie NZL 15/13
FU Zhi Ying Denise
51 MCBRYDE Tess Qld 15/5
FU Zhi Ying Denise
14 FU Zhi Ying Denise SIN 15/3
11 DYSON Rosa Vic
DYSON Rosa
54
DYSON Rosa
43 HUGHES Alex Qld 15/7
HUGHES Alex
22 MERCER Rachel NZL 15/14
DYSON Rosa
27 WANG Pamela SIN 8/6
WANG Pamela
38 BOYER Kate NZL 15/12
ALEXANDER Stephanie
59 11/9
ALEXANDER Stephanie
6 ALEXANDER Stephanie NZL
7 CHUA Min Hui SIN
CHUA Min Hui
58
CHUA Min Hui
39 FORDHAM Lindsay NSW 15/7
HOPPER Jazmin
26 HOPPER Jazmin NZL 15/12
CLARKE Sarah
23 CLARKE Sarah Qld 15/10
CLARKE Sarah
42 CHRISTIE Grace NZL 12/11
CLARKE Sarah
55 9/8
CHAN WAi Ling
10 CHAN WAi Ling NZL
15 LEE Ming Yi NZL
LEE Ming Yi
50 MURRAY Jessica WA 15/1
LEE Ming Yi
47 BURGESS Melissa NZL 11/7
WONG Chloe Jie Yi
18 WONG Chloe Jie Yi SIN 8/7
TIERNEY Catherine
31 DEVEREAUX Annie Qld 15/10
SIMPSON Kitty
34 SIMPSON Kitty Qld 15/10
TIERNEY Catherine
63 15/2
TIERNEY Catherine
2 TIERNEY Catherine Vic

D/E R8--->Final

1 SUNG Lishan NSW
SUNG Lishan
8 DUFF Kate WA 15/4
SUNG Lishan
5 KARDAS Ania Vic 15/10
KARDAS Ania
4 MAROTTA Emily Vic 15/13
WONG Ye Ying Liane
3 WONG Ye Ying Liane SIN 11/4
WONG Ye Ying Liane
6 DYSON Rosa Vic 15/3
WONG Ye Ying Liane
7 CLARKE Sarah Qld 15/6
TIERNEY Catherine
2 TIERNEY Catherine Vic 15/2

Final Ranking


Name First name State/ 
Country
1 WONG Ye Ying Liane SIN
2 SUNG Lishan NSW
3= KARDAS Ania VIC
3= TIERNEY Catherine VIC
5 DUFF Kate WA
6 DYSON Rosa VIC
7 MAROTTA Emily VIC
8 CLARKE Sarah QLD
9 ALEXANDER Stephanie NZL
10 CHUA Min Hui SIN
11 SCOTT Alana VIC
12 LIM Qi Hui SIN
13 FU Zhi Ying Denise SIN
14 LEE Ming Yi NZL
15 BRUSH Imogen NSW
16 LEE Abigail WA
17 YEO Lynn SIN
18 CHAN Wai Ling NZL
19 YELLAND Jenna VIC
20= DE KANTZOW Rose NSW
20= WONG Chloe Jie Yi SIN
22 TAYLOR Georgia QLD
23 LEE Thalia Ping SIN
24 BOYS Kate QLD
25 HOPPER Jazmin NZL
26 WANG Pamela SIN
27 MANGION Leah NSW
28 LAM Yu Wing Rachel SIN
29 SIMPSON Kitty QLD
30 KWA Katherine NSW
31 HUGHES Alex QLD
32 CROSS Sophie WA
33 CRAWFORD Anna QLD
34 MERCER Rachel NZL
35 GRAHAM-WHITE Claire NSW
36 KWAG Alicia QLD
37 DEVEREAUX Annie QLD
38 BUTLER Olive NZL
39 KAPLUN Gulsara SA
40 BOYER Kate NZL
41 FORDHAM Lindsay NSW
42 BOYD Alice NZL
43 GOLDTHORPE Cara VIC
44 CHRISTIE Grace NZL
45 CONDON Georgia QLD
46 WYLLIE Stephanie NZL
47 BURGESS Melissa NZL
48 BARRATT Georgina SA
49 TREMSCHNIG Anna QLD
50 MURRAY Jessica WA
51 MCBRYDE Tess QLD

Referee Activity

Name First name State/
Country
Category Poules Matches Finales
AUTY Samantha VIC 0 6 1
CUDDY Alice VIC 1 0 0
DOWNES John NSW 1 2 0
FORDHAM Ashleigh NSW 1 4 0
HART Jeremy Qld 0 6 0
HUMPHERY Helene NSW 0 7 1
LEAR Chris NZL 0 3 0
OSVATH Daniel NSW 1 0 0
SARMIENTO Simona Qld 1 7 1
SHACKLETON Nicola NZL 0 4 0
TALBOT-WRIGHT Ben NSW 0 5 0
WILCOCK Ben NSW 0 2 0