Print
Category: 2010 - Cadet and U15 National Championships

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Cadet Mens Foil
Marrickville

 

Start List

Name First name State/ 
Country
ALLEN Declan WA
ARMSTRONG Robert NSW
BOYCE Felix NZL
CAPON Simon NSW
CLARKE William NSW
CLAYDON Michael NZL
CONTARDO Francesco WA
DALEY Patrick NSW
DAVEY Alexander SA
DOE Leighlan SA
DONALD Matthew NSW
DOUGLAS Sholto NSW
DUNHAM Alasdair WA
DUUFY Jack VIC
DYSON Clovis NZL
DZODZOS Michael SA
FISHER Simon NZL
FITZGERALD Hayden NSW
FITZGERALD Ned VIC
FOSTER Mat VIC
GAMBELL David SA
GARELJA Daniel NZL
GREENHALGH Andrew QLD
HERZHOFF Julius NZL
HONDROS Henry SA
HUMPHERY Lachlan NSW
JENSEN Nathaniel NSW
KAROVICH-WYNNE Dushan VIC
KRESS Liam SA
LEE Jonathan NSW
LEE Kwok Yi NZL
LIN Andrew QLD
MAWSON Jesse NSW
MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
MCEWEN Matthew NSW
MICHAEL Jackson SA
MOONEY GRAND Samuel NSW
NG Ching Nam HKG
OGG Rory NZL
PHILLIPS Edward NSW
RABONE Hayden NSW
ROBB Hamlyn QLD
ROLLAND Maxime NZL
SIMPSON Fraser QLD
SKED Oliver QLD
SMITH Gareth NZL
SMITH Spencer NZL
THOMAS Alexander NZL
TODD Phillip QLD
VAN ZYL Jurgens NZL
VOS Angus NSW
WALKER Blaise WA
WANTY Jonathan NZL
WEBBER Lucas VIC
WEST Daniel NSW
ZLOTKOWSKI Timothy NSW

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
VAN ZYL Jurgens NZL 3 V V 3 V 1 3/6 -1 22
MAWSON Jesse NSW V 2 3 1 V 1 2/6 -10 17
LIN Andrew Qld 3 V 2 2 V 0 2/6 -7 17
BOYCE Felix NZL 3 V V V V 3 4/6 5 26
WEST Daniel NSW V V V 2 V 1 4/6 5 23
KRESS Liam SA 2 4 2 4 2 0 0/6 -16 14
DUNHAM Alasdair WA V V V V V V 6/6 24 30

Poule No 2 V/M Indicator HS
HUMPHERY Lachlan NSW 1 V 3 V2 V 1 3/6 -5 17
FITZGERALD Hayden NSW V V V V 3 4 4/6 9 27
RABONE Hayden NSW 3 3 V V V 0 3/6 3 21
DUFFY Jack Vic V 3 1 4 V 2 2/6 -5 20
GAMBELL David SA 1 1 0 V 4 0 1/6 -15 11
CLAYDON Michael NZL 3 V 2 2 V 0 2/6 -10 17
MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld V V V V V V 6/6 23 30

Poule No 3 V/M Indicator HS
ZLOTKOWSKI Timothy NSW V 3 V V 1 V 4/6 5 24
ROLLAND Maxime NZL 2 1 V 3 0 V 2/6 -7 16
GREENHALGH Andrew Qld V V V 1 3 V 4/6 8 24
JENSEN Nathaniel NSW 3 2 1 0 1 V 1/6 -14 12
WALKER Blaise WA 4 V V V 4 V 4/6 14 28
WEBBER Lucas Vic V V V V V V 6/6 20 30
DAVEY Alexander SA 0 1 1 1 0 1 0/6 -26 4

Poule No 4 V/M Indicator HS
CLARKE William NSW V V V V V 3 5/6 9 28
ARMSTRONG Robert NSW 4 V 3 V V 1 3/6 3 23
PHILLIPS Edward NSW 2 3 V V V 4 3/6 6 24
OGG Rory NZL 4 V 2 V V 1 3/6 0 22
SMITH Gareth NZL 1 2 1 0 2 1 0/6 -23 7
ROBB Hamlyn Qld 3 0 0 4 V 4 1/6 -11 16
DZODZOS Michael SA V V V V V V 6/6 16 30

Poule No 5 V/M Indicator HS
DONALD Matthew NSW V V3 V V V V 6/6 22 28
LEE Kwok Yi NZL 1 V 3 3 1 V 2/6 -5 18
HONDROS Henry SA 2 1 2 4 0 3 0/6 -16 12
LEE Jonathan NSW 2 V V V 1 V 4/6 6 23
WANTY Jonathan NZL 0 V V 4 0 V 3/6 -7 19
SIMPSON Fraser Qld 0 V V V2 V V 5/6 13 22
NG Ching Nam HKG 1 2 V 1 4 2 1/6 -13 15

Poule No 6 V/M Indicator HS
DYSON Clovis NZL 1 V V 3 V V 4/6 6 24
DALEY Patrick NSW V V V V V V 6/6 24 30
FOSTER Mat Vic 1 1 2 3 4 V 1/6 -11 16
THOMAS Alexander NZL 4 1 V 0 V V 3/6 0 20
DOUGLAS Sholto NSW V 2 V V V V 5/6 15 27
CONTARDO Francesco WA 2 0 V 3 1 V 2/6 -12 16
SKED Oliver Qld 1 1 2 0 0 4 0/6 -22 8

Poule No 7 V/M Indicator HS
CAPON Simon NSW V V V 4 1 3 3/6 2 23
HERZHOFF Julius NZL 4 V V V 0 2 3/6 -1 21
DOE Leighlan SA 1 2 1 V 2 2 1/6 -14 13
ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW 1 4 V V 1 0 2/6 -6 16
SMITH Spencer NZL V 1 2 1 2 V 2/6 -12 16
FITZGERALD Ned Vic V V V V V V 6/6 23 30
ALLEN Declan WA V V V V 4 1 4/6 8 25

Poule No 8 V/M Indicator HS
MOONEY GRAND Samuel NSW V V4 V V V V 6/6 17 29
FISHER Simon NZL 0 0 4 1 3 1 0/6 -21 9
MICHAEL Jackson SA 3 V V V V V 5/6 13 28
MCEWEN Matthew NSW 3 V 4 3 2 V 2/6 -4 22
GARELJA Daniel NZL 2 V 2 V 1 2 2/6 -7 17
TODD Phillip Qld 4 V 4 V V 3 3/6 5 26
KAROVICH-WYNNE Dushan Vic 0 V 1 2 V V 3/6 -3 18

D/E 64 --> 16

 

1 DALEY Patrick NSW
DALEY Patrick
64
DALEY Patrick
33 WANTY Jonathan NZL 15/3
HUMPHERY Lachlan
32 HUMPHERY Lachlan NSW 15/6
GREENHALGH Andrew
17 DYSON Clovis NZL 15/10
DYSON Clovis
48 DOE Leighlan SA 15/10
GREENHALGH Andrew
49 JENSEN Nathaniel NSW 15/14
GREENHALGH Andrew
16 GREENHALGH Andrew Qld 15/6
9 DOUGLAS Sholto NSW
DOUGLAS Sholto
56 DAVEY Alexander SA 15/1
DOUGLAS Sholto
41 CLAYDON Michael NZL 15/7
CLAYDON Michael
24 ARMSTRONG Robert NSW 15/10
DZODZOS Michael
25 RABONE Hayden NSW 15/14
RABONE Hayden
40 ROLLAND Maxime NZL 15/14
DZODZOS Michael
57 15/7
DZODZOS Michael
8 DZODZOS Michael SA
5 DONALD Matthew NSW
DONALD Matthew
60
DONALD Matthew
37 ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW 15/9
ANDREW-KABILAFKAS Jack
28 THOMAS Alexander NZL 15/11
DONALD Matthew
21 WEST Daniel NSW 15/3
CONTARDO Francesco
44 CONTARDO Francesco WA 15/14
CONTARDO Francesco
53 FISHER Simon NZL 11/8
FISHER Simon
12 CLARKE William NSW 15/13
13 WALKER Blaise WA
WALKER Blaise
52 HONDROS Henry SA 15/0
WALKER Blaise
45 FOSTER Mat Vic 15/6
ZLOTKOWSKI Timothy
20 ZLOTKOWSKI Timothy NSW 15/14
WALKER Blaise
29 VAN ZYL Jurgens NZL 15/10
VAN ZYL Jurgens
36 LEE Kwok Yi NZL 15/9
MAYALL-VANDERVELDE Henry
61 15/7
MAYALL-VANDERVELDE Henry
4 MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld
3 FITZGERALD Ned Vic
FITZGERALD Ned
62
FITZGERALD Ned
35 DUFFY Jack Vic 9/8
HERZHOFF Julius
30 HERZHOFF Julius NZL 15/5
FITZGERALD Ned
19 BOYCE Felix NZL 9/8
BOYCE Felix
46 ROBB Hamlyn Qld 11/7
FITZGERALD Hayden
51 KRESS Liam SA 15/10
FITZGERALD Hayden
14 FITZGERALD Hayden NSW 15/4
11 SIMPSON Fraser Qld
SIMPSON Fraser
54 SKED Oliver Qld 15/4
SIMPSON Fraser
43 SMITH Spencer NZL 15/10
PHILLIPS Edward
22 PHILLIPS Edward NSW 15/7
WEBBER Lucas
27 OGG Rory NZL 15/11
OGG Rory
38 LIN Andrew Qld 15/6
WEBBER Lucas
59 15/2
WEBBER Lucas
6 WEBBER Lucas Vic
7 MOONEY GRAND Samuel NSW
MOONEY GRAND Samuel
58
MOONEY GRAND Samuel
39 GARELJA Daniel NZL 15/11
CAPON Simon
26 CAPON Simon NSW 15/11
MOONEY GRAND Samuel
23 TODD Phillip Qld 15/6
TODD Phillip
42 MAWSON Jesse NSW 15/13
MICHAEL Jackson
55 SMITH Gareth NZL 14/7
MICHAEL Jackson
10 MICHAEL Jackson SA 15/2
15 ALLEN Declan WA
ALLEN Declan
50 GAMBELL David SA 15/9
ALLEN Declan
47 NG Ching Nam HKG 15/14
NG Ching Nam
18 LEE Jonathan NSW 15/9
DUNHAM Alasdair
31 KAROVICH-WYNNE Dushan Vic 14/2
MCEWEN Matthew
34 MCEWEN Matthew NSW 14/10
DUNHAM Alasdair
63 15/4
DUNHAM Alasdair
2 DUNHAM Alasdair WA

D/E 16 --> Final

1 DALEY Patrick NSW
GREENHALGH Andrew
16 GREENHALGH Andrew Qld 15/10
DZODZOS Michael
9 DOUGLAS Sholto NSW 15/2
DZODZOS Michael
8 DZODZOS Michael SA 15/14
DZODZOS Michael
5 DONALD Matthew NSW 15/11
DONALD Matthew
12 CONTARDO Francesco WA 15/3
DONALD Matthew
13 WALKER Blaise WA 15/10
WALKER Blaise
4 MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld 15/10
DUNHAM Alasdair
3 FITZGERALD Ned Vic 13/12
FITZGERALD Ned
14 FITZGERALD Hayden NSW 9/8
FITZGERALD Ned
11 SIMPSON Fraser Qld 15/9
WEBBER Lucas
6 WEBBER Lucas Vic 15/11
DUNHAM Alasdair
7 MOONEY GRAND Samuel NSW 13/10
MOONEY GRAND Samuel
10 MICHAEL Jackson SA 15/6
DUNHAM Alasdair
15 ALLEN Declan WA 15/8
DUNHAM Alasdair
2 DUNHAM Alasdair WA 14/2

Final Results


Name First name State/
Country
1 DUNHAM Alasdair WA
2 DZODZOS Michael SA
3 DONALD Matthew NSW
3 FITZGERALD Ned VIC
5 WEBBER Lucas VIC
6 MOONEY GRAND Samuel NSW
7 WALKER Blaise WA
8 GREENHALGH Andrew QLD
9 DALEY Patrick NSW
10 MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
11 DOUGLAS Sholto NSW
12 MICHAEL Jackson SA
13 SIMPSON Fraser QLD
14 FITZGERALD Hayden NSW
15 ALLEN Declan WA
16 CONTARDO Francesco WA
17 DYSON Clovis NZL
18 BOYCE Felix NZL
19 ZLOTKOWSKI Timothy NSW
20 PHILLIPS Edward NSW
21 TODD Phillip QLD
22 RABONE Hayden NSW
23 CAPON Simon NSW
24 OGG Rory NZL
25 VAN ZYL Jurgens NZL
26 HERZHOFF Julius NZL
27 HUMPHERY Lachlan NSW
28 MCEWEN Matthew NSW
29 ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW
30 CLAYDON Michael NZL
31 NG Ching Nam HKG
32 FISHER Simon NZL
33 CLARKE William NSW
34 LEE Jonathan NSW
35 WEST Daniel NSW
36 ARMSTRONG Robert NSW
37 THOMAS Alexander NZL
38 KAROVICH-WYNNE Dushan VIC
39 WANTY Jonathan NZL
40 DUFFY Jack VIC
41 LEE Kwok Yi NZL
42 GARELJA Daniel NZL
42 LIN Andrew QLD
44 ROLLAND Maxime NZL
45 MAWSON Jesse NSW
46 SMITH Spencer NZL
47 FOSTER Mat VIC
47 ROBB Hamlyn QLD
49 DOE Leighlan SA
50 JENSEN Nathaniel NSW
51 GAMBELL David SA
52 KRESS Liam SA
53 HONDROS Henry SA
54 SKED Oliver QLD
55 SMITH Gareth NZL
56 DAVEY Alexander SA

Referee Activity

Name First name Poules Matches Finales
AUTY Sam 1 4 0
CUDDY Alice 0 2 0
DOWNES John 0 2 0
HART Chris 0 3 1
HART Jeremy 1 6 1*
HUMPHERY Helene 1 4 0
LEAR Chris 1 5 0
NELSON Michael 1 1 0
OSVATH Daniel 1 6,1* 1,1*
SARMIENTO Simona 1 6 0
SHACKLETON Nicola 0 5 0
TALBOT-WRIGHT Ben 1 3 1
TIERNEY Catherine 0 5 0

* Assesseurs