headerimg7.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-461-72.jpg
Sponsor-616-57.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Under 15 Boys Epee
Marrickville

Start List

Name First name State/ 
Country
ADLER Harry WA
ARMSTRONG Robert NSW
BAKER Arden VIC
BOYCE Felix NZL
FISHER Simon NZL
FITZGERALD Lachlan NSW
FITZGERALD Ned VIC
FREILICH Yuval NSW
GRAHAM Hamish WA
HERZHOFF Julius NZL
KILPATRICK Chahiya WA
MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
NG Ho Tin HKG
ORWIN Mitchell QLD
RABONE Hayden NSW
THOMAS Alexander NZL
THOMPSON Chelton VIC
VAN ZYL Jurgens NZL
WEBBER Lucas VIC
WEST Daniel NSW
YIP Chung Yam HKG

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
THOMPSON Chelton Vic V 2 V V 4 V 4/6 10 26
RABONE Hayden NSW 2 2 2 V 2 V 2/6 -9 18
HERZHOFF Julius NZL V V 2 V V V 5/6 13 27
WEBBER Lucas Vic 3 V V V 2 3 3/6 2 23
ARMSTRONG Robert NSW 0 3 0 2 1 V 1/6 -18 11
MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld V V 4 V V V 5/6 15 29
KILPATRICK Chahaiya WA 1 4 1 V 4 0 1/6 -13 15

Poule No 2 V/M Indicator HS
FISHER Simon NZL 0 2 4 V 4 4 1/6 -9 19
FITZGERALD Ned Vic V 3 3 4 4 V 2/6 2 24
YIP Chung Yam HKG V V 4 V V V 5/6 11 29
BOYCE Felix NZL V V V V V V 6/6 14 30
ORWIN Mitchell Qld 3 V 2 4 V 3 2/6 -5 22
WEST Daniel NSW V V 2 0 3 1 2/6 -12 16
GRAHAM Hamish WA V 2 4 1 V V 3/6 -1 22

Poule No 3 V/M Indicator HS
FREILICH Yuval NSW V V V V V V 6/6 18 30
VAN ZYL Jurgens NZL 3 V V V V V 5/6 10 28
NG Ho Tin HKG 2 3 V V V V 4/6 5 25
FITZGERALD Lachlan NSW 3 4 3 V V V 3/6 4 25
THOMAS Alexander NZL 2 0 4 0 V V 2/6 -9 16
BAKER Arden Vic 1 3 1 2 4 V 1/6 -9 16
ADLER Harry WA 1 3 2 4 1 0 0/6 -19 11

D/E R32--->R16

1 FREILICH Yuval NSW
FREILICH Yuval
32
FREILICH Yuval
17 FISHER Simon NZL 15/3
FISHER Simon
16 WEST Daniel NSW 13/12
9 FITZGERALD Lachlan NSW
FITZGERALD Lachlan
24
NG Ho Tin
25 15/11
NG Ho Tin
8 NG Ho Tin HKG
5 YIP Chung Yam HKG
YIP Chung Yam
28
FITZGERALD Ned
21 ADLER Harry WA 15/9
FITZGERALD Ned
12 FITZGERALD Ned Vic 15/7
13 ORWIN Mitchell Qld
ARMSTRONG Robert
20 ARMSTRONG Robert NSW 12/11
HERZHOFF Julius
29 15/9
HERZHOFF Julius
4 HERZHOFF Julius NZL
3 MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld
MAYALL-VANDERVELDE Henry
30
MAYALL-VANDERVELDE Henry
19 KILPATRICK Chahaiya WA 13/1
KILPATRICK Chahaiya
14 RABONE Hayden NSW 9/6
11 GRAHAM Hamish WA
GRAHAM Hamish
22
VAN ZYL Jurgens
27 15/12
VAN ZYL Jurgens
6 VAN ZYL Jurgens NZL
7 THOMPSON Chelton Vic
THOMPSON Chelton
26
THOMPSON Chelton
23 15/8
WEBBER Lucas
10 WEBBER Lucas Vic
15 THOMAS Alexander NZL
BAKER Arden
18 BAKER Arden Vic 15/14
BOYCE Felix
31 15/5
BOYCE Felix
2 BOYCE Felix NZL

D/E R8--->Final

1 FREILICH Yuval NSW
FREILICH Yuval
8 NG Ho Tin HKG 15/11
FREILICH Yuval
5 FITZGERALD Ned Vic 15/5
HERZHOFF Julius
4 HERZHOFF Julius NZL 15/12
FREILICH Yuval
3 MAYALL-VANDERVELDE Henry Qld 15/8
VAN ZYL Jurgens
6 VAN ZYL Jurgens NZL 15/9
VAN ZYL Jurgens
7 THOMPSON Chelton Vic 15/11
THOMPSON Chelton
2 BOYCE Felix NZL 9/8

Final Ranking

Name First name State/ 
Country
1 FREILICH Yuval NSW
2 VAN ZYL Jurgens NZL
3= HERZHOFF Julius NZL
3= THOMPSON Chelton VIC
5 BOYCE Felix NZL
6 MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
7 NG Ho Tin HKG
8 FITZGERALD Ned VIC
9 YIP Chung Yam HKG
10 FITZGERALD Lachlan NSW
11 WEBBER Lucas VIC
12 GRAHAM Hamish WA
13 FISHER Simon NZL
14 BAKER Arden VIC
15 KILPATRICK Chahaiya WA
16 ARMSTRONG Robert NSW
17 ORWIN Mitchell QLD
18 RABONE Hayden NSW
19 THOMAS Alexander NZL
20 WEST Daniel NSW
21 ADLER Harry WA

Referee Activity

Name First name State/ 
Country
Category Poules Matches Finales
CLARKE Reagan NSW 1 3 1
DARRAGH Stephen AUS B 1 2 0
DOWNES John NSW 1 4 1
MANSFIELD Luke NSW 1 4 1
SARMIENTO Simona Qld 1 2 0
WILCOCK Ben NSW 1 2 0