Print
Category: 2010 - Cadet and U15 National Championships

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Under 15 Women's Foil
Marrickville, Sydney

Start List

Name First name State/
Country
AISTROPE Rachel SA
ALEXANDER Stephanie NZL
BARRATT Georgina SA
BOYD Alice NZL
BRUSH Imogen NSW
BUTLER Olive NZL
CHAN Wai Ling NZL
CHUA Min Hui SIN
CRAWFORD Rose QLD
DEVEREAUX Annie QLD
DYSON Rosa VIC
FU Zhi Ying Denise SIN
GRAHAM-WHITE Claire NSW
HUGHES Alex QLD
JEREMY Kate QLD
KAPLUN Gulsara SA
KWAG Alicia QLD
LAM Yu Wing Rachel SIN
LEE Abigail WA
LEE Thalia Ping SIN
LIM Qi Hui SIN
MANGION Leah NSW
MARRAMA Veronica QLD
MASON Dayna NSW
MERCER Rachel NZL
MILLER Brooke SA
MULHERN Sarah WA
PULSFORD Catherine QLD
REDMOND Elizabeth QLD
SCOTT Alana VIC
SIMPSON Kitty QLD
SUNG Lishan NSW
TREMSCHNIG Anna QLD
VENN Emily NSW
WONG Chloe Jie Yi SIN
WANG Pamela SIN
WARD Katie QLD
WONNEBERGER Natacha VIC
YELLAND Jenna VIC

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
JEREMY Kate Qld 0 2 1 1 2 0/5 -19 6
KWAG Alicia Qld V 4 0 1 2 1/5 -8 12
BARRATT Georgina SA V V 0 1 1 2/5 -9 12
SUNG Lishan NSW V V V V V 5/5 23 25
SCOTT Alana Vic V V V 0 V 4/5 9 20
WANG Pamela SIN V V V 1 3 3/5 4 19

Poule No 2 V/M Indicator HS
SIMPSON Kitty Qld 0 V V V 0 V 4/6 4 20
FU Zhi Ying Denise SIN V V V V V V 6/6 22 30
BOYD Alice NZL 4 3 3 2 2 V 1/6 -6 19
CRAWFORD Rose Qld 1 0 V 0 0 V 2/6 -14 11
LEE Thalia Ping SIN 0 0 V V V V 4/6 3 20
MANGION Leah NSW V 4 V4 V 3 V 4/6 14 26
AISTROPE Rachel SA 1 1 1 2 2 0 0/6 -23 7

Poule No 3 V/M Indicator HS
DEVEREAUX Annie Qld V V V V 4 4 4/6 6 28
LAM Yu Wing Rachel SIN 4 V V V V V 5/6 17 29
KAPLUN Gulsara SA 3 1 V 1 1 2 1/6 -13 13
PULSFORD Catherine Qld 3 2 1 2 2 V 1/6 -14 15
VENN Emily NSW 2 1 V V 3 4 2/6 -3 20
CHAN Wai Ling NZL V 3 V V V V 5/6 11 28
MULHERN Sarah WA V 0 V 4 V 2 3/6 -4 21

Poule No 4 V/M Indicator HS
LEE Abigail WA 1 V V 4 V 4 3/6 2 24
ALEXANDER Stephanie NZL V V V V 3 2 4/6 13 25
CHUA Min Hui SIN 3 2 4 V V 1 2/6 -4 20
GRAHAM-WHITE Claire NSW 2 2 V V 4 0 2/6 -6 18
MILLER Brooke SA V 0 0 0 1 0 1/6 -23 6
REDMOND Elizabeth Qld 2 V4 4 V V 0 3/6 -3 20
DYSON Rosa Vic V V3 V V V V 6/6 21 28

Poule No 5 V/M Indicator HS
WARD Katie Qld V 2 1 1 0 1/5 -10 9
MARRAMA Veronica Qld 1 0 3 0 0 0/5 -20 4
LIM Qi Hui SIN V V V 3 V 4/5 13 23
WONNEBERGER Natacha Vic V3 V4 0 1 3 2/5 -8 11
BRUSH Imogen NSW V V V V V 5/5 16 25
BUTLER Olive NZL V V 3 V 4 3/5 9 22

Poule No 6 V/M Indicator HS
HUGHES Alex Qld V 1 1 3 2 1/5 -9 12
TREMSCHNIG Anna Qld 2 V 1 1 1 1/5 -14 10
MERCER Rachel NZL V 4 4 0 1 1/5 -7 14
WONG Chloe Jie Yi SIN V4 V V V 2 4/5 7 21
YELLAND Jenna Vic V V V 3 V 4/5 12 23
MASON Dayna NSW V V V V 2 4/5 11 22

D/E R64--->R16

1 SUNG Lishan NSW
SUNG Lishan
64
SUNG Lishan
33 BOYD Alice NZL 15/4
TREMSCHNIG Anna
32 TREMSCHNIG Anna Qld 15/9
SUNG Lishan
17 BUTLER Olive NZL 15/5
BUTLER Olive
48
BUTLER Olive
49 15/14
LEE Thalia Ping
16 LEE Thalia Ping SIN
9 MASON Dayna NSW
MASON Dayna
56
MASON Dayna
41 15/5
VENN Emily
24 VENN Emily NSW
MASON Dayna
25 CHUA Min Hui SIN 15/9
CHUA Min Hui
40
CHUA Min Hui
57 13/8
YELLAND Jenna
8 YELLAND Jenna Vic
5 LAM Yu Wing Rachel SIN
LAM Yu Wing Rachel
60
LAM Yu Wing Rachel
37 JEREMY Kate Qld 15/2
MERCER Rachel
28 MERCER Rachel NZL 15/7
LAM Yu Wing Rachel
21 MULHERN Sarah WA 15/3
MULHERN Sarah
44
MANGION Leah
53 15/8
MANGION Leah
12 MANGION Leah NSW
13 ALEXANDER Stephanie NZL
ALEXANDER Stephanie
52
ALEXANDER Stephanie
45 15/10
REDMOND Elizabeth
20 REDMOND Elizabeth Qld
BRUSH Imogen
29 KWAG Alicia Qld 15/3
KWAG Alicia
36 MILLER Brooke SA 15/9
BRUSH Imogen
61 15/7
BRUSH Imogen
4 BRUSH Imogen NSW
3 DYSON Rosa Vic
DYSON Rosa
62
DYSON Rosa
35 PULSFORD Catherine Qld 15/9
HUGHES Alex
30 HUGHES Alex Qld 15/6
DYSON Rosa
19 LEE Abigail WA 15/10
LEE Abigail
46
LEE Abigail
51 15/9
DEVEREAUX Annie
14 DEVEREAUX Annie Qld
11 WONG Chloe Jie Yi SIN
WONG Chloe Jie Yi
54
WONG Chloe Jie Yi
43 10/2
WONNEBERGER Natacha
22 WONNEBERGER Natacha Vic
CHAN Wai Ling
27 CRAWFORD Rose Qld 15/1
MARRAMA Veronica
38 MARRAMA Veronica Qld 15/11
CHAN Wai Ling
59 15/2
CHAN Wai Ling
6 CHAN Wai Ling NZL
7 LIM Qi Hui SIN
LIM Qi Hui
58
LIM Qi Hui
39 AISTROPE Rachel SA 15/6
GRAHAM-WHITE Claire
26 GRAHAM-WHITE Claire NSW 15/3
LIM Qi Hui
23 BARRATT Georgina SA 15/6
BARRATT Georgina
42
SCOTT Alana
55 15/6
SCOTT Alana
10 SCOTT Alana Vic
15 SIMPSON Kitty Qld
SIMPSON Kitty
50
WANG Pamela
47 15/14
WANG Pamela
18 WANG Pamela SIN
FU Zhi Ying Denise
31 WARD Katie Qld 15/11
KAPLUN Gulsara
34 KAPLUN Gulsara SA 15/8
FU Zhi Ying Denise
63 15/4
FU Zhi Ying Denise
2 FU Zhi Ying Denise SIN

D/E R8--->Final

1 SUNG Lishan NSW
SUNG Lishan
8 MASON Dayna NSW 15/0
SUNG Lishan
5 LAM Yu Wing Rachel SIN 15/3
LAM Yu Wing Rachel
4 BRUSH Imogen NSW 15/4
SUNG Lishan
3 DYSON Rosa Vic by abandonment
DYSON Rosa
6 CHAN Wai Ling NZL 15/6
DYSON Rosa
7 LIM Qi Hui SIN 11/8
FU Zhi Ying Denise
2 FU Zhi Ying Denise SIN 14/12

Final Ranking

Name First name State/ 
Country
1 SUNG Lishan NSW
2 DYSON Rosa VIC
3= FU Zhi Ying Denise SIN
3= LAM Yu Wing Rachel SIN
5 BRUSH Imogen NSW
6 CHAN Wai Ling NZL
7 LIM Qi Hui SIN
8 MASON Dayna NSW
9 SCOTT Alana VIC
10 WONG Chloe Jie Yi SIN
11 MANGION Leah NSW
12 ALEXANDER Stephanie NZL
13 BUTLER Olive NZL
14 WANG Pamela SIN
15 LEE Abigail WA
16 CHUA Min Hui SIN
17 YELLAND Jenna VIC
18 DEVEREAUX Annie QLD
19 SIMPSON Kitty QLD
20 LEE Thalia Ping SIN
21 REDMOND Elizabeth QLD
22 MULHERN Sarah WA
23 WONNEBERGER Natacha VIC
24 BARRATT Georgina SA
25 VENN Emily NSW
26 GRAHAM-WHITE Claire NSW
27 MERCER Rachel NZL
28 KWAG Alicia QLD
29 HUGHES Alex QLD
30 TREMSCHNIG Anna QLD
31 KAPLUN Gulsara SA
32 MARRAMA Veronica QLD
33 CRAWFORD Rose QLD
34 WARD Katie QLD
35 BOYD Alice NZL
36 PULSFORD Catherine QLD
37 MILLER Brooke SA
38 JEREMY Kate QLD
39 AISTROPE Rachel SA

Referee Activity

Name First name State/ 
Country
Category Poules Matches Finales
BYRNE Hilary NSW 1 0 0
CAPON Simon NSW 0 3 0
CLARKE Reagan NSW 1 0 0
DARRAGH Stephen AUS B 0 2 0
FITZGERALD Hayden NSW 0 4 0
FITZGERALD Lachlan NSW 1 1 0
HART Jeremy Qld 0 1 1
HUMPHERY Helene NSW 1 0 0
LEAR Chris NZL 1 3 0
NELSON Michael Qld 1 4 0
OSVATH Daniel NSW 0 4 0
SARMIENTO Simona Qld 1 3 0
SCUDDS Sutherlan NSW 1 0 0
SHACKLETON Nicola NZL 1 1 0
TALBOT-WRIGHT Ben NSW 0 4 1
TIERNEY Catherine Vic 0 5 1