headerimg5.jpg

Main Menu

Keep up to date

 

Like us and Follow us on the Official Australian Fencing Federation Facebook page.

 

Personal Sponsors

These organisations are directly Sponsoring a Fencer:

Sponsor-118-11.jpg
Sponsor-118-38.jpg

Thankyou for your support of the Sport of Fencing in Australia.

Australian Fencing Federation Inc
Australian Championships 2010
Under 15 Boys Foil
Marrickville, Sydney

Start List

Name First name State/ 
Country
ADLER Harry WA
ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW
ARMSTRONG Robert NSW
BARESIC Karl NSW
BEANLAND Edward QLD
BESANKO William SA
BOYCE Felix NZL
BOYS Nicholas QLD
CLEMENT Jacob SA
CONTARDO Francesco WA
DAVEY Alexander SA
DEIGAN Ossian NSW
DOE Leighlan SA
DOUGLAS Sholto NSW
DUFFY Jack VIC
DYSON Clovis NZL
FISHER Simon NZL
FITZGERALD Ned VIC
FOSTER Matt VIC
FRITH James NSW
GARELJA Daniel NZL
GARNIER Guillaume VIC
GOLAN Ofek VIC
HARTMAN Andrew SA
HERZHOFF Julius NZL
HONDROS Henry SA
HUMPHERY Lachlan NSW
KILPATRICK Chahiya WA
KORTYNSKI Adam NSW
KRESS Liam SA
LUN Alan VIC
MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
MONK Milan NSW
MUSEL Adrian NSW
NG Ching Nam HKG
O'HARE Lucas VIC
OERMAN Lachlan SA
ORWIN Mitchell QLD
PAPPALARDO Jordan SA
PRING Oliver SA
RABONE Hayden NSW
SMITH Gareth NZL
SPANO Gabriel VIC
THOMAS Alexander NZL
UBY Andreas NSW
VAN ZYL Jurgens NZL
WANTY Jonathan NZL
WARBURTON-ROBERTS Tim SA
WEBBER Lucas VIC
WEST Daniel NSW
VOS Angus NSW

Pools

Poule No 1 V/M Indicator HS
DUFFY Jack VIC V V 2 V 1 0 3/6 1 18
BESANKO William SA 1 0 1 V3 3 0 1/6 -18 8
ORWIN Mitchell QLD 0 V 0 V 2 3 2/6 -5 15
WEBBER Lucas VIC V V V V V V 6/6 26 30
HARTMAN Andrew SA 1 1 1 1 2 1 0/6 -21 7
BARESIC Karl NSW V V V 0 V V 5/6 10 25
THOMAS Alexander NZL V V V4 0 V 2 4/6 7 21

Poule No 2 V/M Indicator HS
CLEMENT Jacob SA 0 1 2 0 0 0/5 -22 3
DOE Leighlan SA V 2 2 2 0 1/5 -9 11
VAN ZYL Jurgens NZL V V 2 V 2 3/5 3 19
WEST Daniel NSW V V V V 1 4/5 7 21
CONTARDO Francesco WA V V 3 3 1 2/5 0 17
FITZGERALD Ned VIC V V V V V 5/5 21 25

Poule No 3 V/M Indicator HS
HONDROS Henry SA 4 2 1 2 0 V 1/6 -12 14
DOUGLAS Sholto NSW V V V V V V 6/6 18 30
LUN Alan VIC V 1 V V 0 V 4/6 3 21
KRESS Liam SA V 1 2 1 1 V 2/6 -8 15
MONK Milan NSW V 0 3 V V V 4/6 4 23
DYSON Clovis NZL V 4 V V 3 V 4/6 15 27
BOYS Nicholas QLD 1 2 1 2 3 1 0/6 -20 10

Poule No 4 V/M Indicator HS
FRITH James NSW V 4 V V V V 5/6 16 29
O'HARE Lucas VIC 0 1 V V 2 0 2/6 -13 13
GARELJA Daniel NZL V V V V V 2 5/6 8 27
UBY Andreas NSW 0 2 2 4 3 0 0/6 -19 11
DAVEY Alexander SA 2 4 4 V V 2 2/6 -2 22
KILPATRICK Chahaiya WA 3 V 3 V 0 4 2/6 -5 20
MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD 3 V V V V V 5/6 15 28

Poule No 5 V/M Indicator HS
WANTY Jonathan NZL 1 V 3 V V 3/5 5 19
FISHER Simon NZL V V 3 1 V 3/5 6 19
GARNIER Guillaume VIC 0 3 1 3 V 1/5 -8 12
HUMPHERY Lachlan NSW V V4 V V2 V 5/5 12 21
DEIGAN Ossian NSW 4 V V 1 V 3/5 9 20
PRING Oliver SA 0 0 0 1 0 0/5 -24 1

Poule No 6 V/M Indicator HS
MUSEL Adrian NSW V 2 V V V 4/5 10 22
VOS Angus NSW 0 2 2 3 2 0/5 -16 9
NG Ching Nam HKG V V 4 V 2 3/5 6 21
GOLAN Ofek VIC 4 V V V 1 3/5 1 20
OERMAN Lachlan SA 0 V 1 3 2 1/5 -12 11
HERZHOFF Julius NZL 3 V V V V 4/5 11 23

Poule No 7 V/M Indicator HS
RABONE Hayden NSW V V 4 2 V 3/5 6 21
KORTYNSKI Adam NSW 4 V V V V 4/5 7 24
BEANLAND Edward QLD 0 0 0 0 V 1/5 -19 5
SPANO Gabriel VIC V 4 V V V 4/5 10 24
BOYCE Felix NZL V 4 V 4 V 3/5 10 23
PAPPALARDO Jordan SA 1 4 4 1 1 0/5 -14 11

Poule No 8 V/M Indicator HS
ARMSTRONG Robert NSW 0 1 V V V 3/5 -1 16
ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW V 2 V V V 4/5 16 22
FOSTER Matt VIC V V V V V 5/5 21 25
WARBURTON-ROBERTS Tim SA 3 1 1 3 V 1/5 -10 13
SMITH Gareth NZL 2 0 0 V 1 1/5 -15 8
ADLER Harry WA 2 0 0 3 V 1/5 -11 10

D/E 64 --> 8

1 WEBBER Lucas VIC
WEBBER Lucas
64
WEBBER Lucas
33 ORWIN Mitchell QLD 15/1
KILPATRICK Chahaiya
32 KILPATRICK Chahaiya WA 15/8
WEBBER Lucas
17 THOMAS Alexander NZL 15/11
THOMAS Alexander
48 BOYS Nicholas QLD 15/2
DYSON Clovis
49 HARTMAN Andrew SA 15/1
DYSON Clovis
16 DYSON Clovis NZL 15/0
9 GARELJA Daniel NZL
GARELJA Daniel
56
GARELJA Daniel
41 SMITH Gareth NZL 14/12
FISHER Simon
24 FISHER Simon NZL 15/5
BARESIC Karl
25 WANTY Jonathan NZL 15/12
WANTY Jonathan
40 OERMAN Lachlan SA 15/5
BARESIC Karl
57 15/9
BARESIC Karl
8 BARESIC Karl NSW
5 HUMPHERY Lachlan NSW
HUMPHERY Lachlan
60
HUMPHERY Lachlan
37 DOE Leighlan SA 9/7
ARMSTRONG Robert
28 ARMSTRONG Robert NSW 15/14
DEIGAN Ossian
21 DEIGAN Ossian NSW 15/5
DEIGAN Ossian
44 BESANKO William SA 15/1
DEIGAN Ossian
53 15/6
SPANO Gabriel
12 SPANO Gabriel VIC
13 MUSEL Adrian NSW
MUSEL Adrian
52
BOYCE Felix
45 PAPPALARDO Jordan SA 15/7
BOYCE Felix
20 BOYCE Felix NZL 15/4
BOYCE Felix
29 DUFFY Jack VIC 15/7
GARNIER Guillaume
36 GARNIER Guillaume VIC 15/13
DOUGLAS Sholto
61 15/1
DOUGLAS Sholto
4 DOUGLAS Sholto NSW
3 FOSTER Matt VIC
FOSTER Matt
62
FOSTER Matt
35 O'HARE Lucas VIC 15/11
CONTARDO Francesco
30 CONTARDO Francesco WA 15/10
FOSTER Matt
19 LUN Alan VIC 15/11
LUN Alan
46 VOS Angus NSW 15/8
LUN Alan
51 PRING Oliver SA 15/5
KORTYNSKI Adam
14 KORTYNSKI Adam NSW 15/2
11 HERZHOFF Julius NZL
HERZHOFF Julius
54
HERZHOFF Julius
43 HONDROS Henry SA 15/5
RABONE Hayden
22 RABONE Hayden NSW 15/1
HERZHOFF Julius
27 GOLAN Ofek VIC 15/14
GOLAN Ofek
38 WARBURTON-ROBERTS Tim SA 15/4
GOLAN Ofek
59 15/11
FRITH James
6 FRITH James NSW
7 MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
MAYALL-VANDERVELDE Henry
58
MAYALL-VANDERVELDE Henry
39 ADLER Harry WA 15/11
VAN ZYL Jurgens
26 VAN ZYL Jurgens NZL 15/5
MAYALL-VANDERVELDE Henry
23 NG Ching Nam HKG 15/5
NG Ching Nam
42 BEANLAND Edward QLD 15/4
ANDREW-KABILAFKAS Jack
55 15/11
ANDREW-KABILAFKAS Jack
10 ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW
15 WEST Daniel NSW
WEST Daniel
50 CLEMENT Jacob SA 15/5
WEST Daniel
47 UBY Andreas NSW 15/10
MONK Milan
18 MONK Milan NSW 15/7
FITZGERALD Ned
31 DAVEY Alexander SA 8/7
KRESS Liam
34 KRESS Liam SA 15/12
FITZGERALD Ned
63 15/2
FITZGERALD Ned
2 FITZGERALD Ned VIC

D/E 8 --> Final

1 WEBBER Lucas VIC
WEBBER Lucas
8 BARESIC Karl NSW 15/2
WEBBER Lucas
5 DEIGAN Ossian NSW 15/5
DEIGAN Ossian
4 BOYCE Felix NZL 9/8
WEBBER Lucas
3 FOSTER Matt VIC 15/10
HERZHOFF Julius
6 HERZHOFF Julius NZL 15/11
FITZGERALD Ned
7 MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD 15/5
FITZGERALD Ned
2 FITZGERALD Ned VIC 15/6

Final Results

 


Name First name State/
Country
1 WEBBER Lucas VIC
2 FITZGERALD Ned VIC
3 DEIGAN Ossian NSW
3 HERZHOFF Julius NZL
5 FOSTER Matt VIC
6 MAYALL-VANDERVELDE Henry QLD
7 BARESIC Karl NSW
8 BOYCE Felix NZL
9 DOUGLAS Sholto NSW
10 HUMPHERY Lachlan NSW
11 GARELJA Daniel NZL
12 ANDREW-KABILAFKAS Jack NSW
13 WEST Daniel NSW
14 DYSON Clovis NZL
15 LUN Alan VIC
16 GOLAN Ofek VIC
17 FRITH James NSW
18 SPANO Gabriel VIC
19 MUSEL Adrian NSW
20 KORTYNSKI Adam NSW
21 THOMAS Alexander NZL
22 MONK Milan NSW
23 NG Ching Nam HKG
23 RABONE Hayden NSW
25 FISHER Simon NZL
26 WANTY Jonathan NZL
27 VAN ZYL Jurgens NZL
28 ARMSTRONG Robert NSW
29 CONTARDO Francesco WA
30 KILPATRICK Chahaiya WA
31 KRESS Liam SA
32 GARNIER Guillaume VIC
33 DUFFY Jack VIC
34 DAVEY Alexander SA
35 ORWIN Mitchell QLD
36 O'HARE Lucas VIC
37 DOE Leighlan SA
38 WARBURTON-ROBERTS Tim SA
39 ADLER Harry WA
40 OERMAN Lachlan SA
41 SMITH Gareth NZL
42 BEANLAND Edward QLD
43 HONDROS Henry SA
44 BESANKO William SA
45 PAPPALARDO Jordan SA
46 VOS Angus NSW
47 UBY Andreas NSW
48 BOYS Nicholas QLD
49 HARTMAN Andrew SA
50 CLEMENT Jacob SA
51 PRING Oliver SA

Referee Activity

 

Name First name State/
Country
Category Pool Matches Finals
AUTY Sam VIC 1 5 1
CAPON Simon NSW 1 5 0
DALEY Paddy NSW 1 5 0
DARRAGH Stephen NSW FIE B 0 4 1
FITZGERALD Hayden NSW 1 5 0
FITZGERALD Lachlan NSW 1 2 0
HART Jeremy QLD 1 5 1
HUMPHERY Helene NSW 1 2 0
LEAR Chris NZL 1 2 0
OSVATH Daniel NSW 1 4 0
SARMIENTO Simona QLD
1 2 0
SHACKLETON Nicola NZL 1 2 0
TALBOT-WRIGHT Ben NSW 1 4 0